Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed infračerveně

Uznání: 2MASS Project, UMass, IPAC/Caltech, NSF, NASA

Střed naší Galaxie je rušným místem. Ve viditelném světle je střed Galaxie většinou zahalen neprůhledným prachem. V infračerveném světle ovšem prach září více a zakrývá méně, takže na této fotografii umožňuje tak zachytit téměř milión hvězd. Střed Galaxie samotné je vidět vlevo a nachází se asi 30 000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Galaktickou rovinu naší Galaxie Mléčné dráhy, tedy rovinu ve které obíhá i naše Slunce, lze identifikovat uhlopříčným pásem prachu. Světlo absorbující zrnka prachu vznikají v atmosférách chladných hvězd, červených obrů, a narůstají do molekulárních mračen. Oblast, která bezprostředně obklopuje střed Galaxie, jasně září na radiových vlnách i vysokoenergetickým zářením, a považuje se za místo s velkou černou dírou.

Sleduje APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Galaktický střed, Infračervený, Prach


3. vesmírný týden 2018

3. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 1. do 21. 1. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars. Z objektů noční oblohy doporučíme dvě mlhoviny ze souhvězdí Býka. Start tajné mise Zuma zůstává opředen nejasnostmi. SpaceX provedla první tankování rakety Falcon Heavy. Se statickým zážehem nespěchá. Všechny starty raket v minulém týdnu byly úspěšné. Nákladní loď Dragon se oddělila od ISS a přistála v Tichém oceánu. Už čtyřicet roků obsluhují nákladní lodě Progress různé vesmírné stanice.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíčná Vršatec

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017 obdržel snímek „Měsíční Vršatec“, jehož autorem je Václav Hýža Oblast Bílých Karpat, nalézající se nad obcí Vršatské Podhradie nedaleko Ilavy, byla osídlena již v pravěku lidmi lužické a púchovské kultury, tedy docela jistě nejméně 500 let

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Popelavý svit Měsíce v Tlučné

Popelavý svit Měsíce nad obcí Tlučná

Další informace »