Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed infračerveně

Uznání: 2MASS Project, UMass, IPAC/Caltech, NSF, NASA

Střed naší Galaxie je rušným místem. Ve viditelném světle je střed Galaxie většinou zahalen neprůhledným prachem. V infračerveném světle ovšem prach září více a zakrývá méně, takže na této fotografii umožňuje tak zachytit téměř milión hvězd. Střed Galaxie samotné je vidět vlevo a nachází se asi 30 000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Galaktickou rovinu naší Galaxie Mléčné dráhy, tedy rovinu ve které obíhá i naše Slunce, lze identifikovat uhlopříčným pásem prachu. Světlo absorbující zrnka prachu vznikají v atmosférách chladných hvězd, červených obrů, a narůstají do molekulárních mračen. Oblast, která bezprostředně obklopuje střed Galaxie, jasně září na radiových vlnách i vysokoenergetickým zářením, a považuje se za místo s velkou černou dírou.

Sleduje APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Galaktický střed, Infračervený, Prach


43. vesmírný týden 2017

43. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 23. 10. do 29. 10. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Téměř celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, ráno navíc jasná Venuše a slabší Mars. Jupiter je za Sluncem. Aktivita Slunce je nízká. Dozvěděli jsme se, že poslední zdroj gravitačních vln, zachycený společně s Virgo, byl splynutím dvou neutronových hvězd. Rampa SLC-40 na Floridě, kde došlo loni k explozi rakety Falcon 9, už brzy bude hostit další starty. Na ISS skončila série tří údržbářských výstupů do volného prostoru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails a lietadlo

20.10.2017; 21:35 LSEČ; Canon 350D+Samyang 8/3.5; 15x27s v 3s intervaloch. 1600ISO; Tesárske Mlyňany.

Další informace »