Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cirrus nad Paříží

Uznání a copyright: Bertrand Kulik

Co je to nad Paříží? Cirrus. Když mračna typu cirrus odrážejí sluneční světlo, tak se typicky jeví bílá nebo šedá, ale při západu (nebo východu) slunce se proti lépe osvětlené obloze jeví tmavá. Cirry jsou jedním z nejvyšších typů mračen a obvykle jsou tak řídká, že je přes ně vidět hvězdy. Cirry mohou vznikat z vlhkosti nad bouřkovými mraky a tak mohou znamenat příchod výrazné změny počasí. Cirry byly také vidět na Marsu, Jupiteru, Saturnu, Titanu, Uranu a Neptunu. Tonto snímek byl pořízen před 2 dny z okna v distriktu 15 v Paříži ve Francii na Zemi. Ten jasně osvětlený objekt vpravo dole je pochopitelně Eiffelova věž.

Štítky: Mrak cirrus, Paris, Západ slunce


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pravé parhelium

Pravé parhelium

Další informace »