Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cirrus nad Paříží

Uznání a copyright: Bertrand Kulik

Co je to nad Paříží? Cirrus. Když mračna typu cirrus odrážejí sluneční světlo, tak se typicky jeví bílá nebo šedá, ale při západu (nebo východu) slunce se proti lépe osvětlené obloze jeví tmavá. Cirry jsou jedním z nejvyšších typů mračen a obvykle jsou tak řídká, že je přes ně vidět hvězdy. Cirry mohou vznikat z vlhkosti nad bouřkovými mraky a tak mohou znamenat příchod výrazné změny počasí. Cirry byly také vidět na Marsu, Jupiteru, Saturnu, Titanu, Uranu a Neptunu. Tonto snímek byl pořízen před 2 dny z okna v distriktu 15 v Paříži ve Francii na Zemi. Ten jasně osvětlený objekt vpravo dole je pochopitelně Eiffelova věž.

Štítky: Mrak cirrus, Paris, Západ slunce


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Seskupení Měsíce, Marsu a Venuše

Další informace »