Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cirrus nad Paříží

Uznání a copyright: Bertrand Kulik

Co je to nad Paříží? Cirrus. Když mračna typu cirrus odrážejí sluneční světlo, tak se typicky jeví bílá nebo šedá, ale při západu (nebo východu) slunce se proti lépe osvětlené obloze jeví tmavá. Cirry jsou jedním z nejvyšších typů mračen a obvykle jsou tak řídká, že je přes ně vidět hvězdy. Cirry mohou vznikat z vlhkosti nad bouřkovými mraky a tak mohou znamenat příchod výrazné změny počasí. Cirry byly také vidět na Marsu, Jupiteru, Saturnu, Titanu, Uranu a Neptunu. Tonto snímek byl pořízen před 2 dny z okna v distriktu 15 v Paříži ve Francii na Zemi. Ten jasně osvětlený objekt vpravo dole je pochopitelně Eiffelova věž.

Štítky: Mrak cirrus, Paris, Západ slunce


11. vesmírný týden 2018

11. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 3. do 18. 3. 2018. Měsíc bude v novu. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter a ráno Mars a Saturn. Na noční obloze nyní doporučíme pozorování rovnou 110 objektů. Pokračují přelety družice Humanity Star. V týdnu proběhne premiéra životopisného filmu Grygar. Před 25 lety začala pravidelná pozorování pomocí desetimetrových dalekohledů Keck na Havaji.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Zodiakální světlo, pozorováno 8. 3. 2018 mezi 19:00 až 20:30, jeden snímek, expozice 30 s, Fujifilm X-E1 + Samyang 12/2.2, dark+flat.

Další informace »