Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Nový důkaz o existenci supermasivní černé díry

Nový důkaz o existenci supermasivní černé díry

1.jpg
Londýn, Velká Británie (Reuters) - Čínští vědci ve středu prohlásili, že nashromáždili důkazy ukazující na existenci supermasivní černé díry v centru naší Galaxie.

Zhi-Qiang Shen a výzkumníci v shanghaiské astronomické observatoři zachytili radiové vlny vyzařující právě z okraje záhadného objektu, známý též jako Sagittarius A, systémem deseti radiových teleskopů rozmístěných přes území Spojených států amerických.

"Tato pozorování poskytla důkazy, že Sgr A je černou dírou, protože hmota okolo je vtahována dovnitř." Takto se vyjádřil Christopher Reynolds z marylendské univerzity ve Spojených státech amerických v diskusi pro časopis.

Informoval, že další krok bude směřovat do větší hloubi bádání, které by vedlo k získání obrázku, kde by se nacházel stín okolo okraje černé díry, což by mohl být klasickým testem Einsteinovy obecné teorie relativity. Teorie předpovídá, že masivní tělesa vlivem gravitace - planety, hvězdy, nebo černé díry - ve skutečnosti zakřivují čas a prostor, který se kolem nich ohýbá.

Supermasivní černé díry se vyskytují v jádrech většiny galaxií. Jejich hmotnost se počítá na 10 až 100 miliónů hmotností Slunce. Černé díry jsou popisovány jako závěrečné stádium, kdy zvítězí gravitace nad ostatními silami. Jsou schopny pohltit materiál z okolních hvězd, a dokonce nepustí ze svého okolí ani světlo.

Astronomové se domnívají, že tato černá díra je 4 milionkrát těžší než naše Slunce. Výzkumníci v časopisu Nature informovali o domněnce, že černá díra je tak široká, jako rádius Zemské oběžné dráhy.

Zdroj: CNN




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »