Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze v 18. týdnu

Úkazy na obloze v 18. týdnu

- od 30. dubna do 6. května 2007.

Slunce prochází souhvězdím Berana. Na jeho povrchu je viditelná výrazná sluneční skvrna, která v polovině týdne projde poblíž středu slunečního kotouče. K pozorování Slunce musíme použít dalekohled vybavený speciálním filtrem, jinak hrozí vážné poškození zraku!
Měsíc je 2. května ve 12 h 9 min v úplňku. 30. dubna ve 13 h je Měsíc v odzemí (vzdálenost Země - Měsíc: 406 tisíc km). V tomto týdnu se na obloze pohybuje souhvězdími Panny, Vah a Štíra. V noci z 30.4. na 1.5. projde kolem nejjasnějšího objektu v souhvězdí Panny, hvězdy Spika, 5.5. ráno v blízkosti Jupiteru a hvězdy Antares v souhvězdí Štíra.
Planety: Merkur je nepozorovatelný. Nejjasnější planetou na obloze je Venuše (jasnost -4,1 mag, promítá se do souhvězdí Býka poblíž hvězdy Elnath), po setmění září vysoko nad západem až do půlnoci. Saturn (0,4 mag, prochází souhvězdím Lva poblíž hranice s Rakem) zapadá až ve čtvrt na čtyři ráno. Největší planeta sluneční soustavy, Jupiter (-2,5 mag, Hadonoš), vychází před půlnocí. Ráno za svítání se nízko nad východojihovýchodem objevuje planeta Mars (1,0 mag, pohybuje se ve Vodnáři směrem k souhvězdí Ryb, jeho hranici překročí 9. května). Nedaleko Marsu se promítá také planeta Uran (5,9 mag).
Zajímavé úkazy: 6. května nastává maximum meteorického roje éta-Akvarid. Pozorování ruší Měsíc, radiant navíc vychází až v ranních hodinách.

Mapka oblohy
Atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2021 S3 (PANSTARRS).

Snímek komety C/2021 S3 (PANSTARRS). Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Vzdálenost od Země byla 1.654 au, od Slunce 1.847 au.

Další informace »