Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 23. týdnu

Úkazy na obloze ve 23. týdnu

- od 4. do 10. června 2007.


Měsíc je 8. června ve 13 h 42 min v poslední čtvrti. V tomto týdnu prochází na obloze souhvězdími Střelce, Kozoroha, Vodnáře a Ryb. 6. a 7. června se pohybuje poblíž planety Neptun, 8. a 9. června nedaleko Uranu. Obě planety jsou však viditelné jen dalekohledem.

Planety pozorovatelné okem: Merkur je viditelný na večerní obloze nízko nad západoseverozápadem. Jeho výška nad obzorem se snižuje a jasnost klesá z 0,9 na 1,4 mag, koncem týdne zapadá po půl jedenácté večer. Nejjasnější planeta Venuše (jasnost -4,3 mag) září již zvečera vysoko nad západním horizontem a zapadá až po půlnoci. 9. června je Venuše v největší východní elongaci (45° 23´ od Slunce); promítá se do souhvězdí Raka nedaleko hvězdokupy Jesličky. V sousedním souhvězdí Lva září až do jedné hodiny po půlnoci nažloutlý Saturn (0,5 mag). Planeta Jupiter (-2,6 mag) je 6. června v opozici se Sluncem; nad obzorem je po celou noc, promítá se do Hadonoše. Mars (0,8 mag) svítí na ranní obloze nízko nad východem, v souhvězdí Ryb.

V průběhu týdne jsou dobře viditelné přelety Mezinárodní kosmické stanice ISS. Bližší informace a časové údaje o přeletech lze získat např. na stránkách www.heavens-above.com, příp. dotazem na elektronické adrese preletyiss@seznam.cz formou automatické odpovědi.

Mapka oblohy
Atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aurora Borealis

Má první polární záře

Další informace »