Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 42. týdnu -

Úkazy na obloze ve 42. týdnu -

od 15. do 21. října 2007


Měsíc je 19. října v 10 h 33 min v první čtvrti. Tento týden prochází na obloze souhvězdími Vah, Štíra, Hadonoše, Střelce, Kozoroha a Vodnáře. 16.10. večer se promítá nedaleko Jupitera.
Planety viditelné okem: Merkur je nepozorovatelný. Velmi jasná Jitřenka - Venuše září před východem Slunce vysoko nad jihovýchodem. Vychází kolem čtvrt na čtyři, je nejjasnějším objektem ranní oblohy. Nedaleko Venuše svítí nažloutlý Saturn; obě planety se pohybují v souhvězdí Lva, poblíž se nachází také nejjasnější stálice souhvězdí Lva, hvězda Regulus. Večer za soumraku svítí nízko nad jihozápadem v Hadonoši Jupiter, kolem půl desáté večer vychází planeta Mars, promítá se do souhvězdí Blíženců.
Zajímavé úkazy: Koncem týdne můžeme pozorovat zvýšený výskyt meteorů roje Orionid, maximum nastává 21.10.
Celý týden jsou dobře pozorovatelné večerní přelety Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Stanice je viditelná i bez dalekohledu jako pomalu letící, velmi jasná „hvězda“. Aktuální informace o přeletech získáte odesláním dotazu na adresu preletyiss@seznam.cz formou automatické odpovědi.
Na večerní obloze je velmi nízko nad obzorem pozorovatelná kometa C/2007 F1 (LONEOS). V tomto týdnu se pohybuje v souhvězdí Pastýře nedaleko jasné hvězdy Arcturus. K jejímu sledování je výhodné použít silnější triedr.

Mapka oblohy
Atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad Prahou-Zahradním městem

Na poli u sídliště Slunečný vršek není moc rušivých světel. Na obzoru uprostřed Žižkovská věž, vpravo Zahradní město.

Další informace »