Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 3. týdnu

Úkazy na obloze ve 3. týdnu

- od 14. do 20. ledna 2008


Slunce vstupuje 20. ledna v 17 h 43 min do znamení Vodnáře.
Měsíc je 15. ledna ve 20 h 45 min v první čtvrti, 19. ledna v 10 h prochází přízemím, tedy v nejmenší vzdálenosti od Země (366 tisíc km). V tomto týdnu se na obloze pohybuje souhvězdími Ryb, Berana, Býka a Blíženců. V noci ze 17. na 18. ledna se promítá nedaleko známé hvězdokupy Plejády v souhvězdí Býka, 20. ledna ráno jej spatříme v blízkosti planety Mars. Nastává zákryt Marsu Měsícem, z našeho území však úkaz není pozorovatelný.
Planety sluneční soustavy: Merkur (jasnost -0,7 mag) je viditelný za večerního soumraku nízko nad jihozápadem, prochází souhvězdím Kozoroha. Pozorovací podmínky se stále zlepšují, výška planety nad obzorem stoupá; nejlépe ji uvidíme v příštím týdnu, kdy bude Merkur v největší východní elongaci (více než 18 stupňů od Slunce). Výrazná Venuše (-4,0 mag) září na ranní obloze v souhvězdí Hadonoše, je nejjasnějším objektem ranní oblohy. Mars (-1,0 mag) je viditelný v průběhu celé noci, svítí jako jasná načervenalá "hvězda" v souhvězdí Býka. Jupiter je nepozorovatelný. Planeta Saturn (0,5 mag) ve Lvu vychází v polovině týdne kolem osmé hodiny večer. V souhvězdí Vodnáře můžeme večer po setmění dalekohledem pozorovat planetu Uran (5,9 mag), v Kozorohu Neptuna (8,0 mag).
V tomto týdnu jsou za svítání až do 19. ledna viditelné přelety Mezinárodní vesmírné stanice. Bližší informace o trajektorii letu ISS i jiných družic získáte např. na webových stránkách www.heavens-above.com. Další období večerní viditelnosti začíná 30. ledna.

Mapka oblohy
Atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »