Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze v 5. týdnu

Úkazy na obloze v 5. týdnu

- od 28. ledna do 3. února 2008


Měsíc se na obloze promítá do souhvězdí Panny, Vah a Štíra. 29.1. po půlnoci prochází poblíž hvězdy Spika, nejjasnějšího objektu v souhvězdí Panny. 30. ledna v 6 h 2 min je Měsíc v poslední čtvrti, 31. ledna v 5 h v odzemí (405 tisíc km).
Planety sluneční soustavy: Merkur v souhvězdí Kozoroha je pozorovatelný počátkem týdne za večerního soumraku nízko nad západojihozápadem. K jeho vyhledání je nutné použít triedr. Na ranní obloze září výrazná Venuše (jasnost -4,0 mag), v její blízkosti se pohybuje také planeta Jupiter (-1,9 mag); těsné přiblížení obou těles můžeme sledovat 1. února ráno za svítání. Obě planety se promítají do souhvězdí Střelce. Mars (-0,6 mag) v Býku je pozorovatelný celou noc s výjimkou jitra, Saturn (0,4 mag) v souhvězdí Lva v průběhu celé noci.
Zajímavé úkazy: Koncem týdne můžeme na obloze pozorovat večerní přelety Mezinárodní vesmírné stanice, nejjasnější z nich bude viditelný 3. února v době od 18 h 47 min do 18 h 49 min. Informace o viditelnosti ISS v dalších dnech lze získat např. odesláním dotazu na elektronickou adresu preletyiss@seznam.cz formou automatické odpovědi.
29. ledna v 9 h 49 min středoevropského času proletí v nejmenší vzdálenosti od Země (zhruba 540 tisíc km) asteroid 2007 TU24. Přelet bude pozorovatelný středně velkými hvězdářskými dalekohledy, a to nejlépe v noci z 29. na 30. ledna. Asteroid se bude v době největšího přiblížení pohybovat na hranici souhvězdí Persea a Kasiopeji, projde nevýrazným souhvězdím Žirafy a vstoupí do Velké medvědice.
V souhvězdí Persea je v triedru stále dobře viditelná kometa 17/P Holmes, najdeme ji poblíž hvězdy Algol.
3. února nastává maximum proměnné hvězdy Mira v souhvězdí Velryby, nejznámějšího zástupce dlouhoperiodických pulsujících hvězd. V době nejvyšší jasnosti dosahuje 2,0 mag, v minimu, které nastává 31.12., klesne její zdánlivá hvězdná velikost pod desátou magnitudu.

Mapka oblohy
Atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »