Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 43. týdnu 2008

Úkazy na obloze ve 43. týdnu 2008

Středa 22. října ve 22:30 SELČ
Středa 22. října ve 22:30 SELČ
- od 20. do 26. října

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 22. října ve 22:30 SELČ. Zobrazeny jsou hvězdy do 5 mag, planety a Měsíc. Zdroj: SkyMap Online


Slunce vstupuje 23. října ve 3 h 8 min do znamení Štíra.
Měsíc se v tomto týdnu pohybuje souhvězdími Blíženců, Raka, Lva a Panny. 22.10. ráno projde kolem hvězdokupy Jesličky v Raku, 25. ráno nedaleko planety Saturn. 21. října ve 13 h 55 min je Měsíc v poslední čtvrti.
Planety viditelné okem: Výhodné pozorovací podmínky nastávají u Merkura. 22. října je v největší západní elongaci (tedy v největší úhlové vzdálenosti od Slunce), planetu spatříme ráno za svítání nízko nad východojihovýchodem, v souhvězdí Panny. Jeho jasnost v průběhu týdne stoupá z -0,4 na -0,8 mag, v době největší elongace vystupuje zhruba 10 stupňů nad horizont. K vyhledání je výhodné použít malý triedr. Na ranní obloze svítí v souhvězdí Lva také Saturn (jasnost 1,0 mag), který vychází kolem půl čtvrté ráno. Velmi jasná Venuše (-4,0 mag) září večer nízko nad jihozápadem, pohybuje se v souhvězdí Štíra a Hadonoše. Jupiter (-2,2 mag) ve Střelci zapadá dvě hodiny před půlnocí.
Zajímavé úkazy: 21. října nastává maximum meteorického roje Orionid, pozorování "padajících hvězd" však bude rušit Měsíc. V době maxima se očekává frekvence 20 - 50 meteorů za hodinu, radiant se nachází v severovýchodní části souhvězdí Orion poblíž hranice s Blíženci, nejjasnější hvězda v okolí radiantu je Alhena (gama Gem). Radiant Orionid vychází hodinu před půlnocí.
V neděli 26. října skončí letní čas, ručičky hodinek se ve 3 hodiny středoevropského letního času posunou o hodinu zpět, na 2 hodinu středoevropského času.

Mapka oblohy
Atlas oblohy




O autorovi



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad Prahou (půlnoční vlna)

Pohled na centrum Prahy. Čas pořízení 11. 5. 0:10

Další informace »