Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze v 50. týdnu 2008

Úkazy na obloze v 50. týdnu 2008

Středa 10. prosince ve 21:30 SEČ
Středa 10. prosince ve 21:30 SEČ
- od 8. do 14. prosince

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 10. prosince ve 21:30 středoevropského času. Zobrazeny jsou hvězdy do 5 mag, planety a Měsíc. Zdroj: SkyMap Online

Měsíc je 12. prosince v 17 h 37 min v úplňku. Týž den hodinu před půlnocí prochází přízemím, v nejmenší vzdálenosti 357 tisíc km od Země. V tomto týdnu se na obloze pohybuje souhvězdími Ryb, Berana, Býka a Blíženců. V noci z 10. na 11. prosince se na obloze promítá poblíž hvězdokupy Plejády v souhvězdí Býka.
Planety sluneční soustavy: Nejjasnějšími planetami večerní oblohy jsou Jupiter (jasnost -2,0 mag) a Venuše (-4,2 mag), najdeme je snadno nad jihozápadem. Jupiter se pohybuje v souhvězdí Střelce, jasnější Venuše v sousedním souhvězdí Kozoroha. Saturn (1,1 mag) vychází koncem týdne kolem půl dvanácté v noci, pohybuje se poblíž hranice souhvězdí Lva a Panny. Mars se promítá ve směru ke Slunci a není pozorovatelný, Merkur se na večerní obloze objeví až koncem prosince.
Astronomické zajímavosti: 13.12. nastává maximum meteorického roje Geminid, pozorování však bude rušit Měsíc. Počátkem týdne máme poslední příležitost pozorovat večerní průlety Mezinárodní kosmické stanice ISS. Poslední přelet bude viditelný 11.12. v době od 16 h 28 min do 16 h 31 min (údaje platí pro stanoviště Úpice). Stanice proletí nízko nad jihozápadem, těsně mine Venuši a Jupitera. Další období ranní viditelnosti ISS začíná 18. prosince. Koncem týdne proletí v nejmenší vzdálenosti od Země (0,59 astronomické jednotky) kometa 144P/Kushida. Pohybuje se poblíž hranice souhvězdí Berana a Býka, je viditelná jen většími hvězdářskými dalekohledy.

Mapka oblohy
Atlas oblohy




O autorovi



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce + detail slunečních skvrn

Upraveno do barev Slunce

Další informace »