Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Pět let od průletu sondy Cassini okolo Země

Pět let od průletu sondy Cassini okolo Země

Právě dnes je tomu pět let, co na své cestě k Saturnu sonda Cassini/Huygens, připravená ve spolupráci NASA/ESA, využila gravitace Země, aby byla urychlena na své cestě k Jupiteru a Saturnu. Po startu, 15.října 1997, totiž napřed letěla vstříc Venuši, kterou obletěla dokonce dvakrát (26.4.1998 a 24.6.1999). Po průletu kolem Země nabrala už takovou rychlost, že následující cesta k Jupiteru netrvala ani 5 měsíců.

Výsledky současného, jeden a půl měsíčního působení sondy u Saturnu, můžete nyní sledovat téměř denně. Naposledy to byly nové podrobnosti v atmosféře okolo jižního pólu planety nebo před dvěma dny objev dvou nových malých měsíců planety. Oba nové měsíce jsou velmi malé, jejich průměr se odhaduje na 3 a 4 km. Obdržely prozatímní označení S/2004 S1 a S/2004 S2.

Během své nejméně čtyřleté mise udělá sonda 52 blízkých setkání s rodinou dnes už 33 Saturnových měsíců. Od sondy Cassini se očekává, že poskytne za čtyři roky asi 300.000 snímků Saturnu a jeho prstenců. Přistávací sonda Huygens má v lednu 2005 dosednout na povrch největšího Saturnova měsíce Titan.
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »