Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Proběhly oslavy 55 let trvání jindřichohradecké hvězdárny
Jana Jirků Vytisknout článek

Proběhly oslavy 55 let trvání jindřichohradecké hvězdárny

Z oslav 55. výročí jindřichohradecké hvězdárny 2016. Zvítal i známý astrofyik Jiří Grygar, se kterým se jako vždy rozproudila vášnivá diskuze.
Autor: Jan Štrobl.

Přesně před dvěma týdny, v sobotu 18. června, proběhly v Jindřichově Hradci oslavy významného půlkulatého výročí existence tamní lidové hvězdárny. Ač fyzicky malá, tak duchem i srdcem rozhodně obrovská hvězdárna s sebou nese cejch mnoha proměn za dobu její krušné historie. Je typickou ukázkou toho, co v našem státě museli vydržet či doslova vytrpět lidé, kterým na zachování hvězdárny tak moc záleželo. Není tedy divu, že oslav se zúčastnil i sám dr. Jiří Grygar, který pochopitelně na houževnatost těchto lidí s velkým důrazem apeloval.

Trocha historie

V sobotu 18. června Hvězdárna prof. Františka Nušla v Jindřichově Hradci oslavila 55 let od svého prvního otevření. Od té doby je v činnosti stále, s malou přestávkou (září 1992 až konec roku 1993) kdy měla být změněna na fitcentrum. Toto nešťastné rozhodnutí se ale povedlo zvrátit a od 14. května 1994 opět funguje pro děti a veřejnost s bohatým programem, nejprve  pod Gymnáziem Vítězslava Nováka v J. Hradci, od roku 2000 pak pod záštitou Domu dětí a mládeže, taktéž v J. Hradci.

Oslava výročí

Pozorování Slunce při oslavách 55. výročí jindřichohradecké hvězdárny. Autor: Jan Štrobl.
Pozorování Slunce při oslavách 55. výročí jindřichohradecké hvězdárny.
Autor: Jan Štrobl.
18. června, na den přesně od prvního otevření v roce 1961, se na Hvězdárně kromě veřejnosti sešla řada zajímavých, lidí. Přes spoluzakladatele, pamětníky a členy prvního Astrokroužku až po významné hosty, kteří věnovali veřejnosti tři velmi pěkné a poutavé přednášky.

Protože odpoledne vyšlo počasí, celý program začal ve 14 hodin pozorováním Slunce: v kopuli dvěma dalekohledy, prvním vybaveným slunečním filtrem a druhým, speciálním, který umožňuje na slunečním disku vidět i něco víc - například protuberance. Na jižní terase  byly umístěny tři další dalekohledy s filtry.

Fotograf Petr Horálek nás ponořil do tajů lovů skvostů temné oblohy. Poutavé vyprávění skončilo v ráji na Zemi - na Cookových ostrovech. Autor: Jan Štrobl.
Fotograf Petr Horálek nás ponořil do tajů lovů skvostů temné oblohy. Poutavé vyprávění skončilo v ráji na Zemi - na Cookových ostrovech.
Autor: Jan Štrobl.
V 16 hodin započal blok tří přednášek. Jako první vystoupil se svým nesmírně zajímavým příspěvkem fotograf Petr Horálek, na téma "Lovy skvostů temné oblohy". Následovala přednáška astronoma Martina Jelínka na téma "Jak ulovit gama záblesk" a triádu uzavřel známý astrofyzik Jiří Grygar se svým tématem "Knihy a hvězdy". Ten svou návštěvou podpořil existenci i činnost hvězdárny, čehož si nesmírně vážíme!

Po přednáškách a setmění jsme plánovali další pozorování pro veřejnost; na obloze je v současné době - stejně jako v jakékoli jiné roční období - zajímavostí dost. Přesto se dá říci, že je obloha letos bohatší, a to hned o tři planety pozorovatelné už za soumraku, Jupiter, Mars a Saturn. Oblohu nám ale zahalily mraky, od jihovýchodu se hlásila bouřka, která sice nakonec nepřišla, ale zataženo už bohužel zůstalo. Avšak to nikoho neodradilo, hosté zůstali ještě dlouho do noci, aby si ještě déle vychutnali tu přátelskou atmosféru. Fotogalerii z průběhu celé akce si můžete prohlédnout na webu Astronomického ústavu AV ČR.

Přijďte se podívat

Hvězdárna je otevřena pro širokou veřejnost! Nabízíme pravidelnou návštěvní dobu, možnost exkurze nebo návštěvy i mimo návštěvní hodiny po předchozí domluvě a další akce a pozorování, o jejichž konání budeme informovat průběžně. Hlavní dalekohled máme sice momentálně v opravě, ale v kopuli je místo něho zatím jiný, náhradní. Také přenosnými dalekohledy z terasy pozorujeme jak Slunce, tak noční oblohu. Vše s odborným výkladem našich průvodců. Srdečně zveme k návštěvě!

Kontakt a další informace

Mgr. Jana Jirků
Tel.:725 763 207
E-mail: info@hvezdarnajh.cz
Web: www.hvezdarnajh.cz nebo www.ddmjh.cz

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Fotogalerie z oslav 55. výročí jindřichohradecké hvězdárny
[2] Hvězdárna v Jindřichově Hradci slaví 55 let. V sobotu to připomene bohatým programem!
[3] Web jindřichohradecké hvězdárny
[4] Osobnost Františka NušlaO autorovi

Jana Jirků

Jana Jirků

Narodila se v Jindřichově Hradci a působí zde stále. Už jako dítě na základní škole se zajímala o astronomii a později začala navštěvovat jindřichohradeckou hvězdárnu. Nejprve amatérsky až do roku 1992, kdy měla být hvězdárna zrušena. Po záchraně hvězdárny v roce 1994 zde začala pracovat jako její vedoucí pracovník a je tomu tak dodnes. Věnuje se hlavně popularizaci astronomie - výuce školních děti v zájmových kroužcích astronomie, výukových programech pro školy a v pořadech, akcích a pozorováních pro veřejnost v návštěvních hodinách.

Štítky: Hvězdárna Františka Nušla v Jindřichově Hradci, Oslava, Výročí


25. vesmírný týden 2017

25. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 19. 6. do 25. 6. 2017. Měsíc je na ranní obloze a bude v novu. Očekáváme denní zákryt Aldebaranu a Hyád. Večer je vidět Jupiter, Saturn je na obloze celou noc. Ráno je nízko na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Z jasnějších komet doporučujeme C/2015 V2 (Johnson). Vyhlížíme noční svítící oblaka. SpaceX plánuje hned dva starty Falconu 9. Očekáváme také jeden ruský a indický start. Rubrika 100 Pozorování ke 100 letům ČAS přináší upozornění na letní slunovrat, noční svítící oblaka a podrobnosti k zákrytu Aldebaranu Měsícem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Příběh Orionu po 84 letech

Je mrazivá zimní noc roku 1933. Na zahradě rodinného domku na okraji Hradce Králové stojí za téměř úplné tmy u dalekohledu muž. Svou typickou „rádiovku“ vyměnil tentokrát za kulicha a dokončuje poslední otáčku kličkou. Pohon dalekohledu se zastaví, expozice končí. Muž točil kličkou bez ustání více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svíticí oblaka - NLC

Další informace »