Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Proběhly oslavy 55 let trvání jindřichohradecké hvězdárny
Jana Jirků Vytisknout článek

Proběhly oslavy 55 let trvání jindřichohradecké hvězdárny

Z oslav 55. výročí jindřichohradecké hvězdárny 2016. Zvítal i známý astrofyik Jiří Grygar, se kterým se jako vždy rozproudila vášnivá diskuze.
Autor: Jan Štrobl.

Přesně před dvěma týdny, v sobotu 18. června, proběhly v Jindřichově Hradci oslavy významného půlkulatého výročí existence tamní lidové hvězdárny. Ač fyzicky malá, tak duchem i srdcem rozhodně obrovská hvězdárna s sebou nese cejch mnoha proměn za dobu její krušné historie. Je typickou ukázkou toho, co v našem státě museli vydržet či doslova vytrpět lidé, kterým na zachování hvězdárny tak moc záleželo. Není tedy divu, že oslav se zúčastnil i sám dr. Jiří Grygar, který pochopitelně na houževnatost těchto lidí s velkým důrazem apeloval.

Trocha historie

V sobotu 18. června Hvězdárna prof. Františka Nušla v Jindřichově Hradci oslavila 55 let od svého prvního otevření. Od té doby je v činnosti stále, s malou přestávkou (září 1992 až konec roku 1993) kdy měla být změněna na fitcentrum. Toto nešťastné rozhodnutí se ale povedlo zvrátit a od 14. května 1994 opět funguje pro děti a veřejnost s bohatým programem, nejprve  pod Gymnáziem Vítězslava Nováka v J. Hradci, od roku 2000 pak pod záštitou Domu dětí a mládeže, taktéž v J. Hradci.

Oslava výročí

Pozorování Slunce při oslavách 55. výročí jindřichohradecké hvězdárny. Autor: Jan Štrobl.
Pozorování Slunce při oslavách 55. výročí jindřichohradecké hvězdárny.
Autor: Jan Štrobl.
18. června, na den přesně od prvního otevření v roce 1961, se na Hvězdárně kromě veřejnosti sešla řada zajímavých, lidí. Přes spoluzakladatele, pamětníky a členy prvního Astrokroužku až po významné hosty, kteří věnovali veřejnosti tři velmi pěkné a poutavé přednášky.

Protože odpoledne vyšlo počasí, celý program začal ve 14 hodin pozorováním Slunce: v kopuli dvěma dalekohledy, prvním vybaveným slunečním filtrem a druhým, speciálním, který umožňuje na slunečním disku vidět i něco víc - například protuberance. Na jižní terase  byly umístěny tři další dalekohledy s filtry.

Fotograf Petr Horálek nás ponořil do tajů lovů skvostů temné oblohy. Poutavé vyprávění skončilo v ráji na Zemi - na Cookových ostrovech. Autor: Jan Štrobl.
Fotograf Petr Horálek nás ponořil do tajů lovů skvostů temné oblohy. Poutavé vyprávění skončilo v ráji na Zemi - na Cookových ostrovech.
Autor: Jan Štrobl.
V 16 hodin započal blok tří přednášek. Jako první vystoupil se svým nesmírně zajímavým příspěvkem fotograf Petr Horálek, na téma "Lovy skvostů temné oblohy". Následovala přednáška astronoma Martina Jelínka na téma "Jak ulovit gama záblesk" a triádu uzavřel známý astrofyzik Jiří Grygar se svým tématem "Knihy a hvězdy". Ten svou návštěvou podpořil existenci i činnost hvězdárny, čehož si nesmírně vážíme!

Po přednáškách a setmění jsme plánovali další pozorování pro veřejnost; na obloze je v současné době - stejně jako v jakékoli jiné roční období - zajímavostí dost. Přesto se dá říci, že je obloha letos bohatší, a to hned o tři planety pozorovatelné už za soumraku, Jupiter, Mars a Saturn. Oblohu nám ale zahalily mraky, od jihovýchodu se hlásila bouřka, která sice nakonec nepřišla, ale zataženo už bohužel zůstalo. Avšak to nikoho neodradilo, hosté zůstali ještě dlouho do noci, aby si ještě déle vychutnali tu přátelskou atmosféru. Fotogalerii z průběhu celé akce si můžete prohlédnout na webu Astronomického ústavu AV ČR.

Přijďte se podívat

Hvězdárna je otevřena pro širokou veřejnost! Nabízíme pravidelnou návštěvní dobu, možnost exkurze nebo návštěvy i mimo návštěvní hodiny po předchozí domluvě a další akce a pozorování, o jejichž konání budeme informovat průběžně. Hlavní dalekohled máme sice momentálně v opravě, ale v kopuli je místo něho zatím jiný, náhradní. Také přenosnými dalekohledy z terasy pozorujeme jak Slunce, tak noční oblohu. Vše s odborným výkladem našich průvodců. Srdečně zveme k návštěvě!

Kontakt a další informace

Mgr. Jana Jirků
Tel.:725 763 207
E-mail: info@hvezdarnajh.cz
Web: www.hvezdarnajh.cz nebo www.ddmjh.cz

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Fotogalerie z oslav 55. výročí jindřichohradecké hvězdárny
[2] Hvězdárna v Jindřichově Hradci slaví 55 let. V sobotu to připomene bohatým programem!
[3] Web jindřichohradecké hvězdárny
[4] Osobnost Františka NušlaO autorovi

Jana Jirků

Jana Jirků

Narodila se v Jindřichově Hradci a působí zde stále. Už jako dítě na základní škole se zajímala o astronomii a později začala navštěvovat jindřichohradeckou hvězdárnu. Nejprve amatérsky až do roku 1992, kdy měla být hvězdárna zrušena. Po záchraně hvězdárny v roce 1994 zde začala pracovat jako její vedoucí pracovník a je tomu tak dodnes. Věnuje se hlavně popularizaci astronomie - výuce školních děti v zájmových kroužcích astronomie, výukových programech pro školy a v pořadech, akcích a pozorováních pro veřejnost v návštěvních hodinách.

Štítky: Hvězdárna Františka Nušla v Jindřichově Hradci, Oslava, Výročí


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pravé parhelium

Pravé parhelium

Další informace »