Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Hvězdárna v Jindřichově Hradci slaví 55 let. V sobotu to připomene bohatým programem!
Jana Jirků Vytisknout článek

Hvězdárna v Jindřichově Hradci slaví 55 let. V sobotu to připomene bohatým programem!

Hvězdárna Františka Nušla v Jindřichově Hradci oslaví v sobotu 18. června 55 roků.
Autor: Eva Neureiterová

Hvězdárna Františka Nušla v Jindřichově Hradci zve širokou veřejnost na bohatý program k významnému půlkulatému výročí. V sobotu 18. června 2016 uplyne 55 roků od jejího založení. Program, který začne od 14 hodin, nabídne přednášky hned tří vzácných a významných hostů – Petra Horálka, Martina Jelínka a Jiřího Grygara – a bude přes další perličky plynule pokračovat k pozorování noční oblohy. Těšíme se na vás!

Už přes půl století…

V sobotu 18. června letošního roku to bude na den přesně 55 let od doby, kdy se poprvé otevřely pro veřejnost dveře okresní Hvězdárny v Jindřichově Hradci (1961). Tehdy ještě nenesla jméno významného astronoma Františka Nušla, kolem ní nebyly vzrostlé smrky, ani domky, město bylo ještě daleko a v jejím bezprostředním okolí byste našli pouze pole a později zahrádkářskou kolonii. Dokonce i první lampa, takový ten plechový trychtýř s obyčejnou žárovkou, co osvětlovala jen pár metrů pod sebou, byla od budovy hvězdárny hezkých pár desítek metrů daleko.

Dnes je tomu jinak. Hned vedle hvězdárny, bohu dík na severní straně, je sídliště, na jižní straně naštěstí jen nízké domky a světel je v okolí stejně jako všude, prostě bolest dnešní doby. Přesto ale se světlem nejsme na tom až tak špatně. Vidíme dobře Mléčnou dráhu i méně jasné objekty, jako je třeba Krabí mlhovina v Býku nebo galaxie ve Lvu. A to vše s radostí ukazujeme dětem zájmových kroužků a široké veřejnosti.

Bohatý program dne oslav!

Pozvánka na oslavu 55. výročí Hvězdárny Františka Nušla v Jindřichově Hradci. Autor: Hvězdárna Jindřichův Hradec.
Pozvánka na oslavu 55. výročí Hvězdárny Františka Nušla v Jindřichově Hradci.
Autor: Hvězdárna Jindřichův Hradec.
U příležitosti 55. narozenin Hvězdárny jsme tedy pro veřejnost připravili od 14. hodiny odpolední až do hluboké noci bohatý program. Bude-li pěkně v odpoledních hodinách, uvidíme Slunce. Od 16:00 začne triáda přednášek. Jako první představí své úžasné zážitky a fotografie ze severního i jižního nebe Bc. Petr Horálek, astronom, fotograf a cestovatel, s přednáškou „Lovy skvostů temné oblohy“. Následovat bude Mgr. Martin Jelínek, astronom a lovec gama záblesků za pomoci robotických dalekohledů, který nám právě o tomto povypráví v přednášce „Jak ulovit gama záblesk“. Blok přednášek uzavře RNDr. Jiří Grygar, CSc., astronom a popularizátor astronomie, s přednáškou „Knihy a hvězdy“.

Na večer připraveno pozorování planet

18. června večer sice bude sice rušit Měsíc ve vysoké fázi. Přesto ale, vydaří-li se počasí, budeme moci pozorovat hned tři planety: Jupiter, Saturn a Mars. Zejména Saturn se svými výraznými prstenci rozhodně potěší oko každého návštěvníka. Máte se tedy na co těšit. Samozřejmě nejen v rámci oslav, ale i nadále v létě pak tyto planety a spousta dalších objektů slibují možnost mnoha krásných zážitků z pozorování oblohy. Srdečně Vás zveme k návštěvě!

Kontakt a další informace

Mgr. Jana Jirků
Vedoucí Hvězdárny F. Nušla v Jindřichově Hradci
Email: jana.jirku@hvezdarnajh.cz nebo info@hvezdarnajh.cz
Mobil: 725: 763 207
Web: www.hvezdarnajh.cz

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Hvězdárna v Jindřichově Hradci - webové stránky



O autorovi

Jana Jirků

Jana Jirků

Narodila se v Jindřichově Hradci a působí zde stále. Už jako dítě na základní škole se zajímala o astronomii a později začala navštěvovat jindřichohradeckou hvězdárnu. Nejprve amatérsky až do roku 1992, kdy měla být hvězdárna zrušena. Po záchraně hvězdárny v roce 1994 zde začala pracovat jako její vedoucí pracovník a je tomu tak dodnes. Věnuje se hlavně popularizaci astronomie - výuce školních děti v zájmových kroužcích astronomie, výukových programech pro školy a v pořadech, akcích a pozorováních pro veřejnost v návštěvních hodinách.

Štítky: Oslava, Výročí, Hvězdárna Františka Nušla v Jindřichově Hradci, František Nušl


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »