Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze v 1. týdnu

Úkazy na obloze v 1. týdnu

Úkazy na obloze v 1. týdnu (2. - 8. ledna 2006)

Slunce 4. ledna v 16 h je Země v přísluní, tedy v nejmenší vzdálenosti od Slunce (147,1 milionů km).

Měsíc je 2. ledna v přízemí (vzdálenost Země - Měsíc 362 tisíc km), 6. ledna v 19 h 56 min v první čtvrti. V tomto týdnu se promítá do souhvězdí Kozoroha, Vodnáře, Ryb a Berana. V neděli 8.1. večer prochází necelý stupeň severně od Marsu.

Planety viditelné okem: nejjasnější Venuše (-4,3 mag, Střelec) září večer nízko nad jihozápadem, její výška nad obzorem postupně klesá. Načervenalý Mars (-0,5 mag, Beran) je viditelný téměř celou noc s výjimkou časného rána - zapadá 3 hodiny po půlnoci. V tu dobu vychází planeta Jupiter (-1,9 mag, Váhy). Nažloutlý Saturn (-0,1 mag, Rak) je pozorovatelný v průběhu celé astronomické noci poblíž hvězdokupy Jesličky.

Zajímavé úkazy: 3. ledna před půlnocí nastává maximum meteorického roje Kvadrantid. 6. ledna je v opozici se Sluncem planetka Vesta, nastávají výhodné pozorovací podmínky. Planetka je viditelná již v malém triedru po celou noc; promítá se do souhvězdí Blíženců poblíž hvězdy Pollux, jasnost 6,5 mag. Mapku zašleme na požádání.

Mapka oblohy
atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna Úpice




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »