Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 32. týdnu 2008

Úkazy na obloze ve 32. týdnu 2008

Středa 6. srpna ve 22:30 SELČ
Středa 6. srpna ve 22:30 SELČ
- od 4. do 10. srpna

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 6. srpna ve 22:30 SELČ. Zobrazeny jsou hvězdy do 5 mag, planety a Měsíc. Zdroj: SkyMap Online



Měsíc se pohybuje souhvězdími Lva, Panny, Vah a Štíra. 6.8. večer prochází nedaleko hvězdy Spika v souhvězdí Panny, 10.8. poblíž hvězdy Antares ve Štíru; nastává zákryt obou těles, z našeho území však není pozorovatelný. 8. srpna ve 22 h 20 min je Měsíc v první čtvrti, 10. srpna ve 22 h prochází odzemím, tedy v největší vzdálenosti od Země (404 556 km).
Planety sluneční soustavy: Nejlépe viditelnou oběžnicí je Jupiter (jasnost -2,7 mag). Vychází již za soumraku, svítí výrazně v souhvězdí Střelce, nad jižním obzorem. V polovině týdne zapadá tři hodiny po půlnoci. Již v malém dalekohledu spatříme jeho čtyři nejjasnější měsíce pojmenované Io, Europa, Ganymed a Kallisto. K jejich identifikaci potřebujete mapku, je k dispozici např. ve Hvězdářské ročence. Planety Uran (5,8 mag, pohybuje se v souhvězdí Vodnáře) a Neptun (7,8 mag, Kozoroh) jsou nejlépe viditelné po půlnoci. K jejich vyhledání potřebujeme menší dalekohled.
Zajímavé úkazy: 6.8. je v opozici se Sluncem planetka (11) Parthenope (8,8 mag), objevená v květnu 1850. Promítá se do souhvězdí Kozoroha poblíž hvězdy théta Cap.
9.8. projde v nejmenší vzdálenosti od Země kometa 6P/d´Arrest. Je viditelná středně velkými hvězdářskými dalekohledy, pohybuje se poblíž hranice souhvězdí Orla a Kozoroha.
Koncem týdne můžeme pozorovat zvýšený výskyt meteorů roje Perseid, maximum však nastává až v následujícím týdnu.

Mapka oblohy
Atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »