Úvodní strana  >  Na obloze  >  Měsíc  >  Zatmění Měsíce  >  Zatmění Měsíce v letech 2021-2030  >  Úplné zatmění Měsíce 31. prosince 2028

Úplné zatmění Měsíce 31. prosince 2028

Simulační snímek oblohy během zatmění. Zdroj: EAI.
Simulační snímek oblohy během zatmění. Zdroj: EAI.
První z trojice jediných úplných zatmění od roku 2025 viditelných z České republiky na konci tohoto desetiletí spatříme za poměrně dobrých podmínek v neděli na Silvestra, a to večer ještě před mohutnými oslavami příchodu nového roku. Jeho paradoxem je, že se odehraje za úplňku zvaného "modrý Měsíc" (angl. Blue Moon), avšak během totality získá typickou narudlou barvu. Označení "modrý Měsíc" však nevychází z barvy Měsíce, nýbrž z faktu, že jde o druhý úplňek v prosinci. V minulosti se tato výjimečná situace (dva úplňky za jeden kalendářní měsíc) označovala jako "Blue Moon", což by se dalo z historických důvodů přeložit jako "jednou za uherský rok". Kalendářním měsíc, v němž nastávají hned dva úplňky, přichází přibližně jednou za dva a půl roku. Jednou přibližně za 19 let je tím měsícem prosinec. Ovšem aby během jednoho ze dvou úplňků nastalo měsíční zatmění, to už je vzácnost. A mnohem vzácnější je pak zatmění odehrávající se na Silvestra. Naposledy se zatmění Měsíce odehrálo na Silvestra v roce 2009 a bylo jen částečné. Z pohledu statistiky je to však atypicky "nedávno", taková příležitost se totiž naskytne průměrně jednou za 91 let!

Měsíc vyjde v Praze jen 5 minut před počátkem fáze částečného zatmění. Už při svém východu tedy bude viditelně potemnělý z levého dolního okraje. Díky své poloze v souhvězdí Blíženců bude poměrně rychle stoupat nad obzor, takže při začátku úplného zatmění se bude nacházet již 10° nad obzorem. V té době už bude poměrně tma. Půjde o 1 hodinu 12 minut dlouhé zatmění, při němž na obloze vyniknou především souhvězdí a objekty zimního a podzimního nebe. Vysoko nad jiho-jihovýchodním obzorem v souhvězdí Ryb najdeme Saturn a v Býku na okraji otevřené hvězdokupy Hyády malým dalekohledem Uran. Ke konci úplného zatmění Měsíc vystoupí ještě do výšky 20° a nad východním obzorem se bude rozkládat souhvězdí Orionu. Po skončení částečné fáze budou poslední náznaky viditelného polostínového zatmění patrné ještě asi pouhé 4 hodiny před počátkem nového roku. Rozhodně tedy půjde o velmi pěknou předsilvestrovskou podívanou.

 

Obloha kolem Měsíce v době zatmění
(najetím myší na obrázek se zobrazí popisky)

Obrázek s popisem

Při najetí myší na obrázek výše se vám zobrazí popis souhvězdí a objektů nacházejících se na obloze během znázorněné fáze úplného zatmění. Vyobrazená obloha odpovídá tomu, co byste viděli nad obzorem ve střední Evropě, tj. na souřadnicích 50° severní šířky a 15° západní délky, a to za ideálních podmínek (bezoblačná obloha, minimální světelné znečištění). Během zatmění jas Měsíce poklesne natolik, že na obloze vyniknou i slabší hvězdy, Mléčná dráha a objekty vzdáleného nebe. Obrázek pozadí (oblohy) byl vytvořen programem Stellarium.

Barevné oblohové mapky v plném rozlišení (1024x768 px; 72 dpi) si můžete stáhnout ZDE.

 

Průběh zatmění v České republice

Východ Měsíce (Praha) 16 hod 02 min SEČ
Začátek polostínové fáze * 15 hod 02 min 06 s SEČ
Začátek částečného zatmění 16 hod 07 min 12 s SEČ
Začátek úplného zatmění 17 hod 15 min 48 s SEČ
Maximální fáze zatmění 17 hod 51 min 54 s SEČ
Konec úplného zatmění 18 hod 28 min 00 s SEČ
Konec částečného zatmění 19 hod 36 min 32 s SEČ
Konec polostínové fáze * 20 hod 41 min 36 s SEČ
* Tato fáze není očima pozorovatelná.

 

Průběh zatmění a jeho viditelnost ve světě

V horní polovině obrázku je znázorněn průběh zatmění (jednotlivé fáze průchodu zemským stínem). Časy uvedené na obrázku jsou v UT, neboli ve světovém univerzálním čase. K převodu na středoevropský čas (SEČ, zimní čas) je třeba přičíst +1 hodinu, na středoevropský letní čas (SELČ, letní čas) +2 hodiny. Kruh uprostřed (UMBRA) je plný zemský stín, šedá oblast okolo (PENUMBRA) polostín. Pokud je Měsíc blízko plného stínu nebo uvnitř, je úkaz viditelný očima. Polostínové zatmění lze zachytit snáze fotograficky.

Mapa v dolní polovině schématu ukazuje viditelnost zatmění ve světě. Z oblasti ve světlé zóně lze pozorovat zatmění v celém průběhu nad obzorem (je tam noc). Naopak v tmavé zóně je Měsíc během zatmění pod obzorem a na této zemské polokouli je den. Místa, odkud je pozorovatelá jen určitá část úkazu, jsou ohraničena liniemi procházejícími místy, na nichž daná fáze zatmění probíhá právě na obzoru při východu Měsíce večer za soumraku (v pravé hranici oblasti viditelnosti) nebo při jeho západu ráno za rozbřesku (v levé hranici). Zdroj: Eclipses Online.

 

Kam dál?

Předchozí zatmění Následující zatmění
« 6. července 2028 (částečné) 26. června 2029 (úplné) »

 

Související a Doporučené odkazy:O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.

Štítky: Zatmění měsíce, Zatmění Měsíce 2028


47. vesmírný týden 2017

47. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 11. do 26. 11. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn už je večer jen velmi nízko nad jihozápadem. První polovina noci nabízí také planety Neptun a Uran. Nad ránem je vidět nad jihovýchodem Mars, výše stoupá i Jupiter a mizí Venuše. Očekáváme start rakety Falcon 9 s tajnou družicí (mise Zuma).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M81 LRGB nové spracovanie

Dvojice galaxií ve Velké Medvědici. Jistě si na ně vzpomene každý amatérský astronom, ze kterého se mnohdy později vyklubal i astronom profesionální. Byl to většinou čtvrtý objekt při hledání „mlžných“ objektů na noční obloze malým dalekohledem. Hned po galaxii v Andromedě, planetární mlhovině

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M42

Hmlovina v Orióne (nové spracovanie)

Další informace »