Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průběh zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Jak se naše Země pohybovala mezi Měsícem a Sluncem, zemský stín dopadal na Měsíc a tak ho učinil docela tmavým. Na fotografii nahoře rotace naší Země způsobila, že se Měsíc a hvězdy jeví jako čáry během čtyřhodinové expozice. V popředí je abbey benediktínského kláštera v Sant Llorenc del Munt v Gironě ve Španělsku, kde stojí již od jedenáctého století. Jak stín Země pohltil Měsíc, tak se čára Měsíce stala méně a méně jasná a prakticky zmizela během totality. V tom okamžiku Měsíc, který normálně září odraženým přímým slunenčním světlem zářil pouze slunečním světlem procházejícím přes atmosféru Země. Později mraky zakryly znovu se objevující Měsíc.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »