Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zal Patera na jupiterově měsíci Io

Uznání: Galileo Project, SSI, University of Arizona, JPL, NASA

Sonda Galileo orbiter při průletu kolem Io v minulém listopadu zachytila neobvyklou oblast jupiterova vulkanického měsíce. Ze vzdálenosti 26000 kilometrů se ukázalo, že Zal Patera(patera = nepravidelný kráter) je kaldera s tekoucí lávou, výrony plynu a obrovskými horami. Na snímku nahoře lze vidět červenou lávu tryskající v základně vulkanické kaldery a linie chladnoucí černé lávy ohraničuje vulkanické plató. Délky stínu naznačují, že se vrchol Zal Patera tyčí do výše kolem 5 kilometrů nad roztaveným povrchem Io. Minulý měsíc Galileo zase prosvištěl kolem Io a začal zpět přenášet snímky pořízené jen 200 kilometrů nad povrchem Io.

Štítky: Io, Jupiter, Zal Patera


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »