Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zal Patera na jupiterově měsíci Io

Uznání: Galileo Project, SSI, University of Arizona, JPL, NASA

Sonda Galileo orbiter při průletu kolem Io v minulém listopadu zachytila neobvyklou oblast jupiterova vulkanického měsíce. Ze vzdálenosti 26000 kilometrů se ukázalo, že Zal Patera(patera = nepravidelný kráter) je kaldera s tekoucí lávou, výrony plynu a obrovskými horami. Na snímku nahoře lze vidět červenou lávu tryskající v základně vulkanické kaldery a linie chladnoucí černé lávy ohraničuje vulkanické plató. Délky stínu naznačují, že se vrchol Zal Patera tyčí do výše kolem 5 kilometrů nad roztaveným povrchem Io. Minulý měsíc Galileo zase prosvištěl kolem Io a začal zpět přenášet snímky pořízené jen 200 kilometrů nad povrchem Io.

Štítky: Io, Jupiter, Zal Patera


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »