Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Práce ve vesmíru

Uznání: STS-103 Crew, NASA

Vysoko nad planetou Zemí pomáhají lidé churavějícímu stroji. Strojem v tomto možná dojemném příběhu je kosmický dalekohled Hubble Space Telescope, který ale není na tomto snímku. Člověkem je astronaut Steven L. Smith a je vidět nahoře jak vytahuje poháněný nástroj z madla manipulátoru Remote Manipulator System před dokončením práce na HST v prosinci roku 1999. Pro většinu astronautů vesmír není místem pro odpočinek a dovolenou, ale spíše místem tvrdé práce. Jelikož hodně vesmírných misí zahrnuje drahé zařízení s komplikovanými experimenty, tak astronauté jsou obvykle lidé s hodně znalostmi a tréninkem. I když se hodiny natahují a práce je náročná, tak jedno často uváděné povzbuzení při práci ve vesmíru je spektakulární podívaná.

Štítky: STS-103, Space walk, HST


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »