Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Před 25 lety: Vikingy na Marsu

Uznání: The Viking Project, M. Dale-Bannister WU StL, NASA

Sonda NASA Viking 1 lander se stala 20. července 1976 první sondou, která přistála na Marsu, o několik týdnů později následována dvojčetem Viking 2 lander. Oba Vikingy pracovaly na povrchu Marsu na počátku 80. let a pořídily tisíce snímků, provedly sofistikované chemické hledání života a studovaly marťanské počasí a geologii.. Na vzrušujícím detailním snímku nahoře je zobrazeno pole skal a kamenů jak jej zaznamenala kamera sondy Viking 1, která přistála v oblasti Chryse Planitia. Zaprášená přistávací noha sondy Viking 1 je viditelná v pravém dolním rohu. Obrázek byl vytvořen kombinací černo-bílých snímků s vysokým rozlišením a barevných snímků stejné oblasti pořízených s nízkým rozlišením. NASA pokračuje ve svém dobře dokumentovaném programu výzkumu Marsu. Kosmická sonda Mars Odyssey má naplánován přílet k tajemné Rudé planetě na 24. října. Jak Mars vypadá dnes?

Štítky: Mars, Wrong-keywords


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »