Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Archivní gama paprsky

Uznání: ESA / IAS / CEA-SACLAY

Paprsky gama jsou nejenergetičtější formou elektromagnetického záření. Ale tyto vysokoenergetické fotony pronikají a interakují v běžných materiálech a nemohou být proto zaostřeny čočkami a zrcadly jako v optických dalekohledech. Tak jak se tedy dá vytvořit v gama světle obraz? Jedním způsobem je použití vzorované masky z materiálu, který vrhá v gama světle na digitální detektor stíny. Maska se nazývá kódovaná apertura a výsledné vzory stínů lze využít k rekonstrukci gama obrazu zdroje. Uvažme například obrázek nahoře. Namísto kódovací masky byly v laboratorním testu před detektor umístěny dobře známé předměty a ozářeny gama paprsky. Poznáváte stínový obraz? (Klikněte na snímek a dostanete ostrý snímek ve viditelném světle.) Detektor je součástí zobrazovacího gama teleskopu IBIS určeného k letu na družici INTEGRAL (International Gamma-Ray Astrophysics Laboratory). Družice se připravuje ke startu v říjnu tohoto roku.

Štítky: Dalekohled, Gamma ray, Kódovaná apertura


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »