Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poskoky Surveyoru

Uznání : Surveyor Project, NASA

Toto panoráma kráterovitého lunárního povrchu bylo zkonstruováno ze snímků, které zpátky odeslala americká sonda Surveyor 6 lander. Surveyor 6 nebyla první sondou, která měkce přistála na Měsíci, ale byla první, která přistála a pak zase vzlétla! Po dosednutí blízko středu přivrácené strany Měsíce v listopadu 1967, operátoři NASA vyslali sondě příkaz ke skoku. Krátkým zapálením raketového motoru se Surveyor zvednul asi 4 metry nad povrch a posunul se asi 2.5 metru na jednu stranu, než si zase sednul. Úspěch s poskočením sondy Surveyor 6 vpodstatě znamenal dokončení hlavního úkolu série Surveyorů - určit, zda je lunární povrch bezpečný pro plánované přistání Apolla.

Štítky: Kosmická loď, Měsíc, Surveyor 6


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »