Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Melas Chasma

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA

Strmé útesy padají do členitého terénu Melas Chasma na tomto skvělém pohledu z družice Mars Express, která obíhá rudou planetu. Obrazové údaje z vysokorozlišující stereokamery orbiteru nabízí v měřítku 16 metrů na pixel důkaz, že tuto oblast možná utvářely vulkanická aktivita, voda, větrná eroze a marsotřesení. Melas Chasma se nachází podél centrálního jižního okraje velkého Valles Marineris, obřího kaňonu na Marsu. Zatímco samotný Valles Marineris je dlouhý více jak 4000 kilometrů a je až 10 kilometrů hluboký, tak zobrazená oblast má asi 70 kilometrů. Dno Melas Chasma, které je zde vidět, je několik kilometrů pod okolním plató.

Štítky: Mars, Mariner valley, Melas Chasma, Mars express


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO

fotografování mraků

Další informace »