Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Melas Chasma

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA

Strmé útesy padají do členitého terénu Melas Chasma na tomto skvělém pohledu z družice Mars Express, která obíhá rudou planetu. Obrazové údaje z vysokorozlišující stereokamery orbiteru nabízí v měřítku 16 metrů na pixel důkaz, že tuto oblast možná utvářely vulkanická aktivita, voda, větrná eroze a marsotřesení. Melas Chasma se nachází podél centrálního jižního okraje velkého Valles Marineris, obřího kaňonu na Marsu. Zatímco samotný Valles Marineris je dlouhý více jak 4000 kilometrů a je až 10 kilometrů hluboký, tak zobrazená oblast má asi 70 kilometrů. Dno Melas Chasma, které je zde vidět, je několik kilometrů pod okolním plató.

Štítky: Mars, Mariner valley, Melas Chasma, Mars express


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »