Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Melas Chasma

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA

Strmé útesy padají do členitého terénu Melas Chasma na tomto skvělém pohledu z družice Mars Express, která obíhá rudou planetu. Obrazové údaje z vysokorozlišující stereokamery orbiteru nabízí v měřítku 16 metrů na pixel důkaz, že tuto oblast možná utvářely vulkanická aktivita, voda, větrná eroze a marsotřesení. Melas Chasma se nachází podél centrálního jižního okraje velkého Valles Marineris, obřího kaňonu na Marsu. Zatímco samotný Valles Marineris je dlouhý více jak 4000 kilometrů a je až 10 kilometrů hluboký, tak zobrazená oblast má asi 70 kilometrů. Dno Melas Chasma, které je zde vidět, je několik kilometrů pod okolním plató.

Štítky: Mars, Mariner valley, Melas Chasma, Mars express


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »