Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Melas Chasma

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA

Strmé útesy padají do členitého terénu Melas Chasma na tomto skvělém pohledu z družice Mars Express, která obíhá rudou planetu. Obrazové údaje z vysokorozlišující stereokamery orbiteru nabízí v měřítku 16 metrů na pixel důkaz, že tuto oblast možná utvářely vulkanická aktivita, voda, větrná eroze a marsotřesení. Melas Chasma se nachází podél centrálního jižního okraje velkého Valles Marineris, obřího kaňonu na Marsu. Zatímco samotný Valles Marineris je dlouhý více jak 4000 kilometrů a je až 10 kilometrů hluboký, tak zobrazená oblast má asi 70 kilometrů. Dno Melas Chasma, které je zde vidět, je několik kilometrů pod okolním plató.

Štítky: Mars, Mariner valley, Melas Chasma, Mars express


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »