Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Toutatis blízko planety Země

Uznání a copyright: Top: John Chumack / Bottom: Juergen Wolf

Ve středu 29. září se asteroid Toutatis přiblížil k Zemi na jeden milión mil, což bylo nejtěsnější předpovězené přiblížení rozměrnějšího asteroidu nebo komety k naší planetě v tomto století. Při přiblížení na vzdálenost jeden milión mil, neboli čtyřnásobek vzdálenosti Země-Měsíc, by se na obloze asteroidu Země jevila skoro o velikosti měsíčního úplňku. Na pozemské obloze se Toutatis jevil jen jako slabý, hvězdě podobný, ale rychle se pohybující objekt. Přesto byl asteroid 4179 Toutatis dost jasný, aby byl vidět i malými dalekohledy. Astronomové John Chumack, který pozoroval poblíž Daytonu v Ohiu a Juergen Wolf, který pozoroval nedaleko Palo Alto v Kalifornii, nabízí tyto dva kompozitní snímky, které ukazují postup asteroidu (je vidět jako série teček) proti pozadí vzdálených hvězd. Jejich vícenásobné expozice sledovaly asteroid na noční obloze jižně od nebeského rovníku a pokrývají období dvou hodin ve dvou různých dnech asi týden před rekordním přiblížením.

Štítky: Asteroid, Toutatis, Near earth asteroid


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »