Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výchoz geologické vrstvy Methuselah na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Jaká je historie skalního výchozu zvaného Methuselah? Na obrázku nahoře, který pořídil rover Spirit na Marsu je vlevo vidět neobvyklá skupina skal. Methuselah byl objeven při manévrování kopcovitým terénem a vykazuje neobvyklé mnohonásobné vrstvy, které vzbudily pozornost vědeckého týmu roveru. Jelikož barevný snímek nahoře byl pořízen asi před třemi týdny, tak Spirit se už mezitím asi popojel k podrobnějšímu pohledu. Na snímku nahoře jsou vidět také další skalní výstupy zvané Larry's Lookout (Laryho vyhlídka) vpravo nahoře a větší Clark Hill v pozadí vlevo. Zcela vpravo je vzdálenější vrcholek pohoří Columbia Hills.

Štítky: Mars, Spirit, Methuselah


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »