Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První Explorer

Uznání: Courtesy of Marshall Space Flight Center, NASA

Před padesáti lety (31. ledna 1958) vypustila agentura balistických střel americké armády ABMA na oběžnou dráhu Země první Explorer. Družice Explorer I o hmotnosti 30 liber (14 kg), která nesla přístroje na měření teploty a dopadů mikrometeoritů spolu s experimentem navrženým Jamesem A. Van Allenem k měření hustoty elektronů a iontů ve vesmíru, uvedla Spojené Státy do éry kosmického výzkumu. Měření uskutečněná Van Allenovým experimentem vedla k nečekanému objevu okolozemských pásů s vysokoenergetickými elektrony a ionty uvězněnými magnetosférou, které se nyní nazývají Van Allenovy radiační pásy. Družice Explorer I přestala vysílat 28. února 1958, ale na oběžné dráze zůstala až do března 1970. Kosmický vědecký průkopník James Van Allen zemřel 9. srpna 2006 ve věku 91 let.

Štítky: Družice, Radiation belt, Explorer 1, Van allen


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »