Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

48 roků kosmických letů

Uznání a copyright: Ralf Vandebergh

NASA slaví tento rok 50. narozeniny. To inspirovalo astronoma Ralfa Vandebergha ke svému vlastnímu příspěvku k oslavám aby pořídil snímky některých historických kosmických těles na oběžné dráze Země se svým skromným zařízením a ručně naváděným 10" (25 cm) Newtonovým zrcadlovým dalekohledem. Jedním z výsledků je tento kompozitní obraz, který zabírá 48 roků kosmických letů! Vlevo je jedna z prvních úspěšných meteorologických družic TIROS 2 vypuštěná v roce 1960. I když tato družice TIROS (Television InfraRed Observation System) přestala fungovat v roce 1961, tak Vandeberg poznamenává, že pokud bychom ji nyní navštívili, tak bychom tam pořád našli video kamery a záznamníky na magnetické pásky. Vpravo je samozřejmě Mezinárodní kosmická stanice včetně svého nedávného přírůstku, nákladní lodi Progress M-65, která ke stanici odstartovala minulý měsíc.

Štítky: Družice, Tiros, ISS


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »