Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivuhodná cesta

Uznání: Jesse Carpenter, Bill Moede, Peter Jenniskens (NASA Ames Research Center)

Autor vědeckofantastických románů 19. století Jules Verne napsal vizionářské dílo o Podivuhodných cestách včetně příběhů o letech do vesmíru a cesty Ze Země na Měsíc. Po něm byla nyní případně pojmenována Evropskou kosmickou agenturou nově vyvinutá kosmická loď ATV (Automated Transfer Vehicle) určená pro dopravu nákladů k Mezinárodní kosmické stanici (ISS), která se už dříve v tomto roce s ISS spojila. Když se loď ATV Jules Verne minulý měsíc odpojila a sestoupila z oběžné dráhy, tak její bezpečný řízený sestup nad Tichým oceánem sledovali astronomové, aby mohli udělat podrobné srovnání této skutečné události s počítačovými modely sestupu kosmické lodi a jejího rozpadu v atmosféře. Tento dramatický snímek fragmentace 13-ti tunové lodi je jedním políčkem videa s vysokým rozlišením zaznamenaného z létající laboratoře NASA DC-8. Toto pozorování bylo součástí společné kampaně ESA a NASA "Jules Verne Multi-Instrument Aircraft Campaign".

Štítky: Jules verne, Atv, Reentry


48. vesmírný týden 2020

48. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 11. do 29. 11. 2020. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najdeme skvrny. Ráno můžeme na ještě bezměsíčné obloze pozorovat kometu M3 ATLAS a loučíme se s kometou S3 Erasmus. Meteory z roje Leonid doplnil velký bolid, který skončil nad Alpami. Kosmická loď Crew Dragon úspěšně dorazila k ISS se čtyřčlennou posádkou. Z úspěšných startů vyčnívá neúspěch rakety Vega. Očekáváme start čínské sondy k Měsíci. Připomínáme výročí 170 let objevu Saturnova prstence C a 410 let objevu mlhoviny M42 v Orionu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Foceno mobilem dalekohled AR 152/760 mm okular 5 mm plus baarlow 2x

Další informace »