Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivuhodná cesta

Uznání: Jesse Carpenter, Bill Moede, Peter Jenniskens (NASA Ames Research Center)

Autor vědeckofantastických románů 19. století Jules Verne napsal vizionářské dílo o Podivuhodných cestách včetně příběhů o letech do vesmíru a cesty Ze Země na Měsíc. Po něm byla nyní případně pojmenována Evropskou kosmickou agenturou nově vyvinutá kosmická loď ATV (Automated Transfer Vehicle) určená pro dopravu nákladů k Mezinárodní kosmické stanici (ISS), která se už dříve v tomto roce s ISS spojila. Když se loď ATV Jules Verne minulý měsíc odpojila a sestoupila z oběžné dráhy, tak její bezpečný řízený sestup nad Tichým oceánem sledovali astronomové, aby mohli udělat podrobné srovnání této skutečné události s počítačovými modely sestupu kosmické lodi a jejího rozpadu v atmosféře. Tento dramatický snímek fragmentace 13-ti tunové lodi je jedním políčkem videa s vysokým rozlišením zaznamenaného z létající laboratoře NASA DC-8. Toto pozorování bylo součástí společné kampaně ESA a NASA "Jules Verne Multi-Instrument Aircraft Campaign".

Štítky: Jules verne, Atv, Reentry


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »