Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední den sondy MESSENGER na Merkuru

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ. APL, Arizona State Univ., CIW

Sonda MESSENGER byla první, která obíhala kolem vnitřní planety Merkur a 30. dubna 2015 se zastavila v této oblasti povrchu Merkuru. Tato promítnutá scéna, sestavená ze snímků sondy MESSENGER a dat laserového výškoměru, se dívá přes severovýchodní lem široké, lávou vyplněné Shakespearovy pánve. U levého horního okraje se nachází velký, 48 km velký kráter Janáček. Výška terénu je barevně odlišena, červené oblasti jsou asi 3 kilometry výš nad modrými. Konec poslední oběžné dráhy sondy MESSENGER se předpokládal poblíž středu, přičemž sonda měla dopadnout na povrch rychlostí téměř 4 kilometry za sekundu a měla vytvořit nový kráter o průměru asi 16 metrů. Dopad na odvrácené straně Merkuru nebyl pozorován dalekohledy, ale potvrdil se, když v okamžiku, kdy se sonda měla zpoza planety vynořit, nebyl zachycen žádný její signál. Sonda MESSENGER (MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemisty and Ranging) byla vypuštěná v roce 2004 a po dosažení nejvnitřnější planety Sluneční soustavy v roce 2011 uskutečnila více než 4 000 oběhů.

Seznam odkazů v popisu

  1. JHUapl.edu: Unlocking the Mysteries of Planet Mercury
  2. APOD: 2011-10-08 První den MESSENGERu
  3. NASA: PIA19444: Overview of the Impact Region
  4. NASA: PIA15388: Shakespeare for Valentine's Day
  5. JHUapl.edu: About / The Mission to Mercury - Mission Timeline
  6. NASA: Mercury

Štítky: Merkur, Messenger


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »