Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Evoluce Měsíce

Uznání: LRO, SVC, NASA

Jaká je historie Měsíce? Měsíc nejspíš vznikl z trosek po dopadu tělesa velikosti Marsu na Zemi před asi 4,5 miliardami let. Hned po gravitační kondenzaci, jak je vidět nahoře, žhnoucí měsíční povrch schládnul a popraskal. Na jeho povrch i potom dopadaly velké i malé kameny, včetně zvláště velkého impaktu, který vytvořil před asi 4,3 miliardami let pánev Aitken. Období těžkého bombardování potom pokračovalo stovky miliónů let a po celém lunárním povrchu vznikaly velké pánve. V dalších několika miliardách let natekla do pánví přivrácených k Zemi láva a nakonec vychladla do tmavých moří, která vidíme dnes. A jako vždycky neúnavné bombardování pokračovalo, i když poslední miliardu let pomalu sláblo, vznikaly krátery, které vidíme dnes. Vychladlý Měsíc, který známe a máme rádi, je černý jako uhel a vždycky k Zemi přivrací stejnou stranu. Jak přesně Měsíc vznikl a proč jsou měsíční moře pouze na zemské straně, zůstává předmětem aktivního výzkumu.

Štítky: Měsíc, Impacts, Evolution, Video


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »