Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé kuličky na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Proč jsou tyto podivné kuličky na Marsu? Robotické vozítko Opportunity tento měsíc náhodou narazilo při zkoumání místa zvaného Kirkwood u okraje kráteru Endeavor na kuličky neobvyklého tvaru. Snímek nahoře pořídil mikroskopický zobrazovač na Opportunity a je na něm vidět povrch u vozítka zaplněný neobvyklými kuličkami, každá z nich měří asi jen 3 milimetry. Při prvním pohledu se zdá, že se tyto někdy popraskané kuličky podobají malým kaménkům zvaným borůvky (blueberries), které vozítko Opportunity objevilo před 8 lety, ale tyto kuličky se vyskytují hustěji a obsahují trochu železa. I když se předpokládá, že tato tělíska vznikla přirozeným způsobem, tak jaký přírodní proces to byl zůstává neznámé. Opportunity je starším sourozencem nedávno vysazeného vozítka Curiosity a bude pokračovat ve studiu těchto kuliček, které snad poskytnou další údaje o pradávné historii povrchu rudé planety.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Spheres


34. vesmírný týden 2025

34. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 8. do 24. 8. 2025. Měsíc po poslední čtvrti se na ranní obloze potká s Venuší a Jupiterem. Na ranní obloze už budou všechny planety kromě Marsu (tedy uvidíme i Merkur). Aktivita Slunce je nízká. Evropská raketa Ariane 6 má za sebou druhou komerční misi, když vynesla evropskou meteorologickou družici Metop-SGA1. První misi pro americké bezpečnostní síly má za sebou raketa Vulcan. Vrcholí přípravy letu IFT-10 Super Heavy Starship. Před 50 lety se k Marsu vydala úspěšná dvojice sond Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2025 A6 (Lemmon).

Snímek komety C/2025 A6 (Lemmon). Měřítko snímku je 2.2"/px, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se několik měsíců ztrácela ve sluneční záři. Pozorovatelná je opět od začátku druhé dekády srpna, kdy se ukázalo, že je o 3 až 5 magnitud jasnější proti prvotním předpokladům.

Další informace »