Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé kuličky na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Proč jsou tyto podivné kuličky na Marsu? Robotické vozítko Opportunity tento měsíc náhodou narazilo při zkoumání místa zvaného Kirkwood u okraje kráteru Endeavor na kuličky neobvyklého tvaru. Snímek nahoře pořídil mikroskopický zobrazovač na Opportunity a je na něm vidět povrch u vozítka zaplněný neobvyklými kuličkami, každá z nich měří asi jen 3 milimetry. Při prvním pohledu se zdá, že se tyto někdy popraskané kuličky podobají malým kaménkům zvaným borůvky (blueberries), které vozítko Opportunity objevilo před 8 lety, ale tyto kuličky se vyskytují hustěji a obsahují trochu železa. I když se předpokládá, že tato tělíska vznikla přirozeným způsobem, tak jaký přírodní proces to byl zůstává neznámé. Opportunity je starším sourozencem nedávno vysazeného vozítka Curiosity a bude pokračovat ve studiu těchto kuliček, které snad poskytnou další údaje o pradávné historii povrchu rudé planety.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Spheres


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »