Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé kuličky na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Proč jsou tyto podivné kuličky na Marsu? Robotické vozítko Opportunity tento měsíc náhodou narazilo při zkoumání místa zvaného Kirkwood u okraje kráteru Endeavor na kuličky neobvyklého tvaru. Snímek nahoře pořídil mikroskopický zobrazovač na Opportunity a je na něm vidět povrch u vozítka zaplněný neobvyklými kuličkami, každá z nich měří asi jen 3 milimetry. Při prvním pohledu se zdá, že se tyto někdy popraskané kuličky podobají malým kaménkům zvaným borůvky (blueberries), které vozítko Opportunity objevilo před 8 lety, ale tyto kuličky se vyskytují hustěji a obsahují trochu železa. I když se předpokládá, že tato tělíska vznikla přirozeným způsobem, tak jaký přírodní proces to byl zůstává neznámé. Opportunity je starším sourozencem nedávno vysazeného vozítka Curiosity a bude pokračovat ve studiu těchto kuliček, které snad poskytnou další údaje o pradávné historii povrchu rudé planety.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Spheres


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »