Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Curiosity na Marsu: zátiší s vozítkem

Uznání: NASA, JPL-Caltech

Jak vypadá vozítko Curiosity na Marsu? Inženýři NASA ze snímků navigačních kamer pořízených minulý týden sestavili pohled jako z jediné kamery a tak pomohli odpovědět tuto otázku. Kromě hrud marťanské horniny je vidět spousta vědeckých přístrojů a zdá se, že jsou v pořádku. U středu vozítka je štítek rozšířené (augmented) reality, který má umožnit poskytovat chytrým telefonům informace. V dálce je vidět stěna kráteru Gale. Jakmile se Curiosity už brzy rozjede, tak bude směřovat k prvnímu vybranému cíli: ke složitému průniku tří různých druhů terénu nazvaného Glenelg.

Štítky: Mars, Curiosity, Self-portrait


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »