Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Curiosity na Marsu: Stěna kráteru Gale

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Pokud byste stáli na Marsu, co byste viděli? Snímek nahoře je digitálně vybarvenou aproximací, co byste mohli uvidět, pokud by se marťanská krajina objevila na Zemi. Takto falešně vybarvení snímky z Marsu se nazývají bíle vyvážené a jsou užitečné pro planetární vědce při identifikování kamenů a krajinných forem podobných na Zemi. Tento obrázek je verzí s vysokým rozlišením snímku vzdálené stěny kráteru Gale, který pořídilo vozítko Curiosity, které minulý týden přistálo na Marsu. Odpovídající snímek v pravých barvách ukazuje, jak tato scéna opravdu vypadá na Marsu. Robotické vozítko Curiosity pokračuje ve svém ověřování a příjmá nové programy ze Země, aby mohlo začít jezdit po Marsu zkoumat krajinu, která vypadá jako neobvykle navrstvené dno vyschlé řeky.

Štítky: Mars, Gale crater, Curiosity rover


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »