Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Kde se objeví další Perseida? Tuto otázku měli většinou na mysli všichni nadšení pozorovatelé oblohy, kteří si vyšli ven, aby pozorovali meteorický roj Perseid, který v minulých dnech vyvrcholil. Na složeném kompozitním obrázku nahoře z tohoto víkendu je vidět šest meteorů včetně jasného bolidu, který se mihnul podél pásu Mléčné dráhy v pozadí. Všechny Perseidy se zdánlivě vylétají z radiantu roje v souhvězdí Persea. První zprávy o letošních Perseidách naznačují, že v maximu bylo z tmavých míst vidět až 100 meteorů za hodinu. Digitální mozaika nahoře byla pořízena nedaleko Weikersheimu v Německu.

Štítky: Mléčná dráha, Perseidy, Meteorický roj


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »