Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Kde se objeví další Perseida? Tuto otázku měli většinou na mysli všichni nadšení pozorovatelé oblohy, kteří si vyšli ven, aby pozorovali meteorický roj Perseid, který v minulých dnech vyvrcholil. Na složeném kompozitním obrázku nahoře z tohoto víkendu je vidět šest meteorů včetně jasného bolidu, který se mihnul podél pásu Mléčné dráhy v pozadí. Všechny Perseidy se zdánlivě vylétají z radiantu roje v souhvězdí Persea. První zprávy o letošních Perseidách naznačují, že v maximu bylo z tmavých míst vidět až 100 meteorů za hodinu. Digitální mozaika nahoře byla pořízena nedaleko Weikersheimu v Německu.

Štítky: Mléčná dráha, Perseidy, Meteorický roj


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »