Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 5033

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, University of Arizona

Vznešený vesmírný ostrov NGC 5033 se nachází asi 40 miliónů světelných let daleko v dobře vytrénovaném severním souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici). Tento teleskopický portrét ukazuje výrazné podrobnosti prachových pásů, které se vinou kolem jasného galaktického jádra a majestátních, ale poměrně slabých spirálních ramen. Rozpětí ramen posetých růžovými hvězdotvornými oblastmi a hmotnými modrými hvězdokupami je přes 100 000 světelných let, což se velikostí podobá naší vlastní spirální Galaxii Mléčná dráha. NGC 5033 je dobře prostudovaným příkladem třídy Seyfertových aktivních galaxií a její jádro je velice jasné a proměnné. Emisi nejspíše pohání superhmotná černá díra. Zdá se, že rotující centrum galaxie a jasné jádro jsou trochu odsazené, což naznačuje, že NGC 5033 je výsledkem dávného splynutí galaxií.

Štítky: Spirální galaxie, Aktivní galaxie, Seyfert, Ngc5033


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplnou náhodou

Počas snímania zatmenia Slnka sa podarilo zachytiť lietadlo A320 na linke Berlín- Antalya

Další informace »