Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 94

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Obs.)
Collaboration: David Martinez-Delgado (MPIA, IAC), et al.

Tento teleskopický záběr zachytil kosmický moment v bouřlivých životech velké spirální galaxie NGC 3227 a menší eliptické galaxie NGC 3226. Zachytil je uprostřed stále trvajícího gravitačního tance a citlivý zobrazovač také zachytil slabé slapové hvězdné proudy vymrštěné z galaxií při jejich opakovaných přiblíženích. Vzhled tohoto páru vzdáleného přes 50 miliónů světelných let v souhvězdí Lva mu získal v klasickém katalogu pekuliárních galaxií označení Arp 94. Nyní se ale takové galaktické srážky a spojení považují za představitele normálního způsobu vývoje galaxií, včetně naší Mléčné dráhy. NGC 3227 měří asi 90 000 světelných let, takže se velikostí podobá Mléčné dráze, a je považována za aktivní Seyfertovu galaxii s centrální superhmotnou černou dírou.

Poznámka: Jak najít alternativní APODy.

Štítky: Galaxie, Srážka, Ngc3227, Ngc3226, Arp 94


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »