Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M78: Hvězdný prach a světlo

Uznání a copyright: Tony Hallas

Plodné souhvězdí Orionu oplývá mezihvězdnými prachovými mračny a jasnými mlhovinami. Jedna z nejjasnějších mlhovin, M78, je hned vlevo od středu na tomto barevném teleskopickém pohledu, který pokrývá oblast severně od pásu v Orionu. Tato samotná modravá mlhovina měří ve vzdálenosti asi 1500 světelných let asi 5 světelných let. Její modrá barva pochází od prachu, který přednostně odráží modré světlo horkých, mladých hvězd v této oblasti. Tmavé prachové pásy a další mlhoviny lze snadno vysledovat v tomto celém koutu oblohy. Na obrázku je také pozoruhodná, nově rozpoznaná McNeilova mlhovina, která souvisí se vznikem Slunci podobné hvězdy a také je tam vidět červené světlo z mnoha Herbig- Harových objektů, což jsou energetické výtrysky ze vznikajících hvězd.

Poznámka: Jak najít alternativní APODy.

Štítky: Emisní mlhovina, Orion, Reflekční mlhovina, M78


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2020 F3 (NEOWISE) nad Klínovcem.

Kometa 8° nad obzorem, Slunce 14° pod obzorem.

Další informace »