Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojnásobný přechod stínu přes Jupiter

Uznání a copyright: Leo Aerts

Tento snímek z webkamery přes dalekohled ukazuje přechod tří stínů vrhaných měsíci Jupiteru na tuto obří planetu s pásy a byl pořízen 12. října v 05:28 UT na belgické obloze. Přechod tří stínů zároveň je poměrně vzácná událost a to dokonce i pro tuto velkou planetu s mnoha měsíci. Na snímku jsou vidět tři odpovídající Galileovské měsíce, Kalisto u levého okraje, Io blízko u disku Jupiteru a Europa níže a vlevo od Io. Ze všech stínů na vrcholcích osvětlených mraků vrhá Kalisto ten nejprotáhlejší vespod u jižní polární oblasti. Stín Io je vpravo nahoře od Jupiterovy Velké rudé skvrny. Při pozorování z Jupiteru by se tyto přechody stínů jevily jako sluneční zatmění, analogicky se stínem Měsíce, který přechází přes osvětlenou Zemi.

Štítky: Io, Jupiter, Zatmění, Europa, Callisto, Shadow transit


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »