Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojnásobný přechod stínu přes Jupiter

Uznání a copyright: Leo Aerts

Tento snímek z webkamery přes dalekohled ukazuje přechod tří stínů vrhaných měsíci Jupiteru na tuto obří planetu s pásy a byl pořízen 12. října v 05:28 UT na belgické obloze. Přechod tří stínů zároveň je poměrně vzácná událost a to dokonce i pro tuto velkou planetu s mnoha měsíci. Na snímku jsou vidět tři odpovídající Galileovské měsíce, Kalisto u levého okraje, Io blízko u disku Jupiteru a Europa níže a vlevo od Io. Ze všech stínů na vrcholcích osvětlených mraků vrhá Kalisto ten nejprotáhlejší vespod u jižní polární oblasti. Stín Io je vpravo nahoře od Jupiterovy Velké rudé skvrny. Při pozorování z Jupiteru by se tyto přechody stínů jevily jako sluneční zatmění, analogicky se stínem Měsíce, který přechází přes osvětlenou Zemi.

Štítky: Io, Jupiter, Zatmění, Europa, Callisto, Shadow transit


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac, Merkúr a Venuša

Mesiac, Merkúr a Venuša na oblačnej oblohe. Nikon D5100 NIKKOR-P Auto 1:2.8 f=180mm ISO 100, 2 sec, f4

Další informace »