Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojnásobný přechod stínu přes Jupiter

Uznání a copyright: Leo Aerts

Tento snímek z webkamery přes dalekohled ukazuje přechod tří stínů vrhaných měsíci Jupiteru na tuto obří planetu s pásy a byl pořízen 12. října v 05:28 UT na belgické obloze. Přechod tří stínů zároveň je poměrně vzácná událost a to dokonce i pro tuto velkou planetu s mnoha měsíci. Na snímku jsou vidět tři odpovídající Galileovské měsíce, Kalisto u levého okraje, Io blízko u disku Jupiteru a Europa níže a vlevo od Io. Ze všech stínů na vrcholcích osvětlených mraků vrhá Kalisto ten nejprotáhlejší vespod u jižní polární oblasti. Stín Io je vpravo nahoře od Jupiterovy Velké rudé skvrny. Při pozorování z Jupiteru by se tyto přechody stínů jevily jako sluneční zatmění, analogicky se stínem Měsíce, který přechází přes osvětlenou Zemi.

Štítky: Io, Jupiter, Zatmění, Europa, Callisto, Shadow transit


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »