Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7841: Mlhovina Kouř v souhvězdí Frustriaus

Uznání a copyright: Göran Strand

NGC 7841 je pravděpodobně známa jako mlhovina Kouř a nachází se v moderním souhvězdí frustrovaného astrofotografa Frustriaus. Mlhovina Kouř je vzdálená pouhých pár světelných nanosekund od planety Země, není to žádný expandující zbytek supernovy v rovině naší Mléčné dráhy, i když tak docela dost vypadá. Místo toho se jedná o fotografii stoupajícího kouře bleskem. To zjevně bohaté pole hvězd se ve skutečnosti skládá z kapiček vody rozprášených astrofotografem z osvěžovače rostlin při nedávném dlouhodobě zamračeném počasí ve Švédsku. Tento ne-zcela-kosmický-záběr vznikl jedinou expozicí se třemi externími záblesky.

Štítky: Voda, Smoke, Ngc7841, Frustriaus


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »