Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7841: Mlhovina Kouř v souhvězdí Frustriaus

Uznání a copyright: Göran Strand

NGC 7841 je pravděpodobně známa jako mlhovina Kouř a nachází se v moderním souhvězdí frustrovaného astrofotografa Frustriaus. Mlhovina Kouř je vzdálená pouhých pár světelných nanosekund od planety Země, není to žádný expandující zbytek supernovy v rovině naší Mléčné dráhy, i když tak docela dost vypadá. Místo toho se jedná o fotografii stoupajícího kouře bleskem. To zjevně bohaté pole hvězd se ve skutečnosti skládá z kapiček vody rozprášených astrofotografem z osvěžovače rostlin při nedávném dlouhodobě zamračeném počasí ve Švédsku. Tento ne-zcela-kosmický-záběr vznikl jedinou expozicí se třemi externími záblesky.

Štítky: Voda, Smoke, Ngc7841, Frustriaus


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »