Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7841: Mlhovina Kouř v souhvězdí Frustriaus

Uznání a copyright: Göran Strand

NGC 7841 je pravděpodobně známa jako mlhovina Kouř a nachází se v moderním souhvězdí frustrovaného astrofotografa Frustriaus. Mlhovina Kouř je vzdálená pouhých pár světelných nanosekund od planety Země, není to žádný expandující zbytek supernovy v rovině naší Mléčné dráhy, i když tak docela dost vypadá. Místo toho se jedná o fotografii stoupajícího kouře bleskem. To zjevně bohaté pole hvězd se ve skutečnosti skládá z kapiček vody rozprášených astrofotografem z osvěžovače rostlin při nedávném dlouhodobě zamračeném počasí ve Švédsku. Tento ne-zcela-kosmický-záběr vznikl jedinou expozicí se třemi externími záblesky.

Štítky: Voda, Smoke, Ngc7841, Frustriaus


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »