Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vypuštění tří družic CubeSat

Uznání: Expedition 38 Crew, NASA

Zemi obíhají kostky. Hrana každé kostky CubeSat měří deset centimetrů, takže je velká asi jako velký hrnek na kávu, a je navržená levně jak pro vypuštění, tak pro konstrukci. Na snímku nahoře je vidět, jak byly z Mezinárodní kosmické stanice (ISS) minulý listopad vypuštěny pomocí ramene japonské laboratoře Kibo tři družice CubeSat. Družice CubeSat často konstruují studenti jako součást univerzitních vědeckých nebo inženýrských projektů a do jejich náplně patří třeba širokoúhlé zobrazování Země, testování orbitální rádiové komunikace, sledování magnetického pole Země nebo výzkum radiace v okolí Země. V závislosti na přesné výšce vypuštění nakonec družice CubeSat za několik měsíců nebo let vstoupí zpět do zemské atmosféry.

Astrofyzikové: Prohlédněte si 700+ zdrojových souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Kosmická stanice, ISS, CubeSats


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »