Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vypuštění tří družic CubeSat

Uznání: Expedition 38 Crew, NASA

Zemi obíhají kostky. Hrana každé kostky CubeSat měří deset centimetrů, takže je velká asi jako velký hrnek na kávu, a je navržená levně jak pro vypuštění, tak pro konstrukci. Na snímku nahoře je vidět, jak byly z Mezinárodní kosmické stanice (ISS) minulý listopad vypuštěny pomocí ramene japonské laboratoře Kibo tři družice CubeSat. Družice CubeSat často konstruují studenti jako součást univerzitních vědeckých nebo inženýrských projektů a do jejich náplně patří třeba širokoúhlé zobrazování Země, testování orbitální rádiové komunikace, sledování magnetického pole Země nebo výzkum radiace v okolí Země. V závislosti na přesné výšce vypuštění nakonec družice CubeSat za několik měsíců nebo let vstoupí zpět do zemské atmosféry.

Astrofyzikové: Prohlédněte si 700+ zdrojových souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Kosmická stanice, ISS, CubeSats


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »