Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vypuštění tří družic CubeSat

Uznání: Expedition 38 Crew, NASA

Zemi obíhají kostky. Hrana každé kostky CubeSat měří deset centimetrů, takže je velká asi jako velký hrnek na kávu, a je navržená levně jak pro vypuštění, tak pro konstrukci. Na snímku nahoře je vidět, jak byly z Mezinárodní kosmické stanice (ISS) minulý listopad vypuštěny pomocí ramene japonské laboratoře Kibo tři družice CubeSat. Družice CubeSat často konstruují studenti jako součást univerzitních vědeckých nebo inženýrských projektů a do jejich náplně patří třeba širokoúhlé zobrazování Země, testování orbitální rádiové komunikace, sledování magnetického pole Země nebo výzkum radiace v okolí Země. V závislosti na přesné výšce vypuštění nakonec družice CubeSat za několik měsíců nebo let vstoupí zpět do zemské atmosféry.

Astrofyzikové: Prohlédněte si 700+ zdrojových souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Kosmická stanice, ISS, CubeSats


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Další informace »