Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie NGC 474: Obálky a hvězdné proudy

Uznání a copyright: P.-A. Duc (CEA, CFHT), Atlas 3D Collaboration

Co se to děje s galaxií NGC 474? Mnohonásobné emisní vrstvy se jeví podivně komplexní a vzhledem k poměrně bezvýraznému vzhledu této eliptické galaxie na ne tolik hloubkových snímcích dosti nečekané. Příčina obálek sice zůstává neznámá, ale možná že souvisí se slapovými ohony trosek po pohlcení četných menších galaxií v několika minulých miliardách let. Alternativně by obálky mohly být podobné vlnám na rybníku, kde by právě probíhající srážka s touto spirální galaxií nad NGC 474 způsobovala hustotní vlny, které se šíří galaktickým obrem. Ať už je skutečná příčina jakákoliv, tak obrázek nahoře dramaticky podtrhuje rostoucí koncensus, že přinejmenším některé eliptické galaxie vznikly teprve nedávno a že vnější hala většiny velkých galaxií nejsou vůbec hladká, ale po častých interakcích a akrecích s menšími blízkými galaxiemi jsou velmi složitá. Halo naší vlastní Mléčné dráhy je jedním takovým příkladem nečekané složitosti. Galaxie NGC 474 měří asi 250 000 světelných let a nachází se asi 100 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Ryb (Pisces).

Novinka: Sledujte APOD na Instagramu.

Štítky: Star streams, NGC 474, Shells


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Labuť, Orel, Delfín, Lyra, Had, Hadonoš, Herkules, Lištička, Koníček, Šíp | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »