Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie NGC 474: Obálky a hvězdné proudy

Uznání a copyright: P.-A. Duc (CEA, CFHT), Atlas 3D Collaboration

Co se to děje s galaxií NGC 474? Mnohonásobné emisní vrstvy se jeví podivně komplexní a vzhledem k poměrně bezvýraznému vzhledu této eliptické galaxie na ne tolik hloubkových snímcích dosti nečekané. Příčina obálek sice zůstává neznámá, ale možná že souvisí se slapovými ohony trosek po pohlcení četných menších galaxií v několika minulých miliardách let. Alternativně by obálky mohly být podobné vlnám na rybníku, kde by právě probíhající srážka s touto spirální galaxií nad NGC 474 způsobovala hustotní vlny, které se šíří galaktickým obrem. Ať už je skutečná příčina jakákoliv, tak obrázek nahoře dramaticky podtrhuje rostoucí koncensus, že přinejmenším některé eliptické galaxie vznikly teprve nedávno a že vnější hala většiny velkých galaxií nejsou vůbec hladká, ale po častých interakcích a akrecích s menšími blízkými galaxiemi jsou velmi složitá. Halo naší vlastní Mléčné dráhy je jedním takovým příkladem nečekané složitosti. Galaxie NGC 474 měří asi 250 000 světelných let a nachází se asi 100 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Ryb (Pisces).

Novinka: Sledujte APOD na Instagramu.

Štítky: Star streams, NGC 474, Shells


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »