Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie NGC 474: Obálky a hvězdné proudy

Uznání a copyright: P.-A. Duc (CEA, CFHT), Atlas 3D Collaboration

Co se to děje s galaxií NGC 474? Mnohonásobné emisní vrstvy se jeví podivně komplexní a vzhledem k poměrně bezvýraznému vzhledu této eliptické galaxie na ne tolik hloubkových snímcích dosti nečekané. Příčina obálek sice zůstává neznámá, ale možná že souvisí se slapovými ohony trosek po pohlcení četných menších galaxií v několika minulých miliardách let. Alternativně by obálky mohly být podobné vlnám na rybníku, kde by právě probíhající srážka s touto spirální galaxií nad NGC 474 způsobovala hustotní vlny, které se šíří galaktickým obrem. Ať už je skutečná příčina jakákoliv, tak obrázek nahoře dramaticky podtrhuje rostoucí koncensus, že přinejmenším některé eliptické galaxie vznikly teprve nedávno a že vnější hala většiny velkých galaxií nejsou vůbec hladká, ale po častých interakcích a akrecích s menšími blízkými galaxiemi jsou velmi složitá. Halo naší vlastní Mléčné dráhy je jedním takovým příkladem nečekané složitosti. Galaxie NGC 474 měří asi 250 000 světelných let a nachází se asi 100 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Ryb (Pisces).

Novinka: Sledujte APOD na Instagramu.

Štítky: Star streams, NGC 474, Shells


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »