Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Terasovitá noc

Uznání a copyright: Cui Yongjiang

Dlouho po západu Slunce bylo 25. ledna při pohledu na jih vidět toto intenzivní červené světélkování vzduchu. Scéna byla zachycena dlouhou expozicí digitální kamerou nad provincií Yunnan v jihozápadní Číně. Toto dlouhodobé světélkování vzduchu, které je sotva vidět očima, vzniká chemiluminiscencí, která vytváří světlo chemickou excitací. Pochází z podobných výšek jako polární záře a lze ji nalézt na celém světě. Chemickou energii na počátku poskytuje Slunce svým extrémním ultrafialovým zářením. I přes svítivou atmosféru bylo možné tu noc zřetelně vidět, jak se nad obzorem vypíná pás Mléčné dráhy s jasnou hvězdou Sírius skoro nahoře. Světélkování vzduchu i hvězdnatá obloha se krásně odrážejí ve vodních rýžových terasách v Yuanyang pod nimi.

Štítky: Obloha, Sirius, Světélkování vzduchu, Yuanyang rice terraces


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »