Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění při západu Měsíce

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Pod tímto mořem mraků leží Tichý oceán a pobřeží Chile. Nahoře přes jemné barvy předúsvitové oblohy postupuje zatmění Měsíce, který tmavne. Jak se Měsíc propadá níže k západnímu obzoru, tak zakřivený okraj stínu planety Země stále vykusuje střed lunárního disku. Z tohoto místa na jižní polokouli, stejně jako z většiny míst na východě Severní Ameriky byl Měsíc úplně ponořen do stínu Země při západu Měsíce a východu Slunce 8. října. Zcela na západě bylo možné úplnou fázi sledovat téměř hodinu, když byl zčervenalý Měsíc stále ještě vysoko na noční obloze.

Štítky: Total lunar eclipse, Tle


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »