Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění při západu Měsíce

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Pod tímto mořem mraků leží Tichý oceán a pobřeží Chile. Nahoře přes jemné barvy předúsvitové oblohy postupuje zatmění Měsíce, který tmavne. Jak se Měsíc propadá níže k západnímu obzoru, tak zakřivený okraj stínu planety Země stále vykusuje střed lunárního disku. Z tohoto místa na jižní polokouli, stejně jako z většiny míst na východě Severní Ameriky byl Měsíc úplně ponořen do stínu Země při západu Měsíce a východu Slunce 8. října. Zcela na západě bylo možné úplnou fázi sledovat téměř hodinu, když byl zčervenalý Měsíc stále ještě vysoko na noční obloze.

Štítky: Total lunar eclipse, Tle


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »