Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíce v opozici

Uznání a copyright: Rick Baldridge

Úplně zatmělý Měsíc v časných hodinách 8. října nad pohořím Santa Cruz poblíž Los Gatos v Kalifornii předvádí na dobře exponovaném teleskopickém snímku zatmění celou řadu barev. Zatmění Měsíce pochoppitelně nastává pouze, když je Měsíc na pozemské obloze v opozici se Sluncem a prochází přitom stínem planety. Ale při této opozici byl pouhého půl stupně od okraje Měsíce téměř v opozici vzdálený Uran, sice slabý, ale je snadno vidět vpravo dole. Ještě slabší jsou jeho ledové měsíce. Položte kurzor na obrázek (nebo následujte tento odkaz) a uvidíte delší expozici. Zatímco i zatmělý povrch našeho Měsíce je silně přeexponován, tak Uranovy měsíce Titania, Oberon a Umbriel lze rozlišit jako slabé body světla.
Oprava: Na gramatickou chybu upozornil Tomáš Rett.

Štítky: Uran, Total lunar eclipse, Opposition, Tle, Mouse over


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »