Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíce v opozici

Uznání a copyright: Rick Baldridge

Úplně zatmělý Měsíc v časných hodinách 8. října nad pohořím Santa Cruz poblíž Los Gatos v Kalifornii předvádí na dobře exponovaném teleskopickém snímku zatmění celou řadu barev. Zatmění Měsíce pochoppitelně nastává pouze, když je Měsíc na pozemské obloze v opozici se Sluncem a prochází přitom stínem planety. Ale při této opozici byl pouhého půl stupně od okraje Měsíce téměř v opozici vzdálený Uran, sice slabý, ale je snadno vidět vpravo dole. Ještě slabší jsou jeho ledové měsíce. Položte kurzor na obrázek (nebo následujte tento odkaz) a uvidíte delší expozici. Zatímco i zatmělý povrch našeho Měsíce je silně přeexponován, tak Uranovy měsíce Titania, Oberon a Umbriel lze rozlišit jako slabé body světla.
Oprava: Na gramatickou chybu upozornil Tomáš Rett.

Štítky: Uran, Total lunar eclipse, Opposition, Tle, Mouse over


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »