Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Den po Marsu

Uznání a copyright: Rolando Ligustri (CARA Project, CAST)

Den poté, co Marťani 31. října 1938 napadli planetu Zemi, bylo vše klidné. Odvysílaná reportáž o napadení byla součástí rozhlasového dramatu na Halloween, nyní slavného scifi románu H.G. Wellse Válka světů. Mars byl 20. října 2014, den po těsném přiblížení komety Siding Spring také v klidu. To není žádný podvod, tato kometa se skutečně přiblížila k Marsu na vzdálenost asi 86 700 mil (138720 km), což je zhruba třetinová vzdálenost Země - Měsíc. Pozemské kosmické lodi na oběžné dráze a a vozidla na povrchu hlásily, že nedošlo k žádným zlým následkům a z nejlepší polohy mohly sledovat průlet návštěvníka z vnější Sluneční soustavy. Tento barvitý teleskopický snímek zabírá na více než 2 stupně proti hvězdám v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) našeho pohledu na Mars den poté. Vpravo nahoře je modravá hvězda 51 Ophiuchi a kometa samotná se právě vynořuje z jasné záře rudé planety.

Štítky: Mars, Comet Siding Spring, C/2013 a1


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »