Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Za prstenci Titan

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Na oběžné dráze Saturnu se nezapomeňte ohlédnout a podívat se na nádherné superpozice měsíců a prstenců. Jednu takovou malebnou příležitost měla před pár lety na oběžné dráze Saturnu kosmická sonda Cassini. Sonda Cassini zachytila v dubnu 2006 Saturnovy prstence A a F před mraky zahaleným Titanem. Poblíž prstenců a těsně nad Titanem byl měsíc Epimetheus, který obíhá vně prstence F. Tmavý prostor v prstenci A se nazývá Enckeho dělení, i když i tam obíhá několik zauzlených ringletů a dokonce malý měsíček Pan.

Nástěnný kalendář APODu: Měsíce a planety

Štítky: Saturn, Prstence, Titan


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »