Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Za prstenci Titan

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Na oběžné dráze Saturnu se nezapomeňte ohlédnout a podívat se na nádherné superpozice měsíců a prstenců. Jednu takovou malebnou příležitost měla před pár lety na oběžné dráze Saturnu kosmická sonda Cassini. Sonda Cassini zachytila v dubnu 2006 Saturnovy prstence A a F před mraky zahaleným Titanem. Poblíž prstenců a těsně nad Titanem byl měsíc Epimetheus, který obíhá vně prstence F. Tmavý prostor v prstenci A se nazývá Enckeho dělení, i když i tam obíhá několik zauzlených ringletů a dokonce malý měsíček Pan.

Nástěnný kalendář APODu: Měsíce a planety

Štítky: Saturn, Prstence, Titan


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »