Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V zelené společnosti: Polární záře nad Norskem

Uznání a copyright: Max Rive

Pokud vidíte polární záři, zvedněte ruku. S těmito pokyny proběhly dvě noci, ovšem většinou s mraky. Třetí noc zase zpátky na stejných vrcholcích hor se obloha nejen že vyjasnila, ale rozzářila se nádhernou polární září. Ruce vylétly vysoko do vzduchu, trpělivost a zkušenost se vyplatila a podařilo se pořídit krásné snímky. V pozadí je vrchol Austnesfjorden nad fjordem u městečka Svolvear na ostrově Lofoten v severním Norsku. Byl začátek března. Naše Slunce nedávno dalo vzniknout spoustě malebných polárních září, jelikož je v období svého maxima povrchové aktivity jedenáctiletého magnetického cyklu.

Štítky: Mračna, Aurorae, Norway


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Plejády a Starlinks.

Canon 350D+50/2.2, 4s expozície v 2s intervaloch. ISO 800. Zložené v programe DeepSkyStacker a snaha o úuprave v GIMP2.

Další informace »