Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc se Zemí z Chang'e 5 T1

Uznání: Chinese National Space Administration, Xinhuanet

Země bývá někdy popisována jako velká modrá koule, ale z větší vzdálenosti vypadá spíše jako malá modrá kulička. To byl i případ tohoto ikonického snímku soustavy Země a Měsíce, který minulý týden pořídila sonda Chang'e 5-T1. Měsíc vypadá větší než Země, protože byl mnohem blíže ke kameře v kosmické lodi. Měsíc se v porovnání s odrazivější a barvitější planetou, kterou obíhá, jeví tmavší a šedý, ale zato je vidět hodně jeho povrchu, který obvykle ze Země není vidět. Kosmická loď Chang'e 5-T1 byla především inženýrskou zkouškou, která minulé úterý obletěla Měsíc a v pátek se vrátila na Zemi.

Štítky: Měsíc, Země, Chang'e 5 T1


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »