Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4762: Galaxie zboku

Uznání: ESA/Hubble & NASA

Proč je na obloze tato jasná čára? To co je vidět nahoře je ve skutečnosti disk galaxie, která je vidět téměř přesně z boku. Snímek z Hubblova kosmického dalekohledu je pěknou vizuální připomínkou, jak tenké galaktické disky mohou být. NGC 4762 je galaxie z blízké Kupy galaxií v Panně a je tak tenká, že je až obtížné určit jakého typu galaktický disk je. Nedostatek viditelných prachových pásů naznačuje, že se jedná o lentikulární galaxii s nízkým obsahem prachu, ačkoliv je stále i možnost, že by shora mohla být vidět spirální struktura. Tato neobvyklá hvězdná čára měří od jednoho konce k druhému asi 100 000 světelných let. V centru NGC 4762 je malá výduť hvězd a v dálce je vidět mnoho galaxií pozadí. Galaxie, které vypadají tenké jsou velice vzácné, protože Země se musí nacházet téměř přesně v extrapolovaných rovinách jejich tenkých galaktických disků. Galaxie, které opravdu jsou tenké jsou poměrně běžné, například i naše vlastní Mléčná dráha se považuje za tak tenkou.

Astrofyzici: Můžete si prohlédnout 900+ souborů v Astrofyzikální knihovně zdrojových kódů

Štítky: Galaxie, Edge-on, NGC 4762


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »