Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SH2 155: Mlhovina Jeskyně

Uznání a copyright: Bill Snyder (Bill Snyder Photography)

V tomto malebném koutu nebe je vidět prašná emisní oblast Sh2-155 z Sharplessova katalogu zvaná mlhovina Jeskyně. Na kompozitním obrázku pořízeném úzkopásmovými filtry stopují červené, zelené a modré barvy záři ionizovaných atomů síry, vodíku a kyslíku. Tato scéna leží v rovině naší Mléčné dráhy asi 2400 světelných let daleko v královském severním souhvězdí Kefea (Cepheus). Astronomické výzkumy této oblasti ukázaly, že vznikla v hranicích hmotného molekulárního mračna Cepheus B a u horkých mladých hvězd asociace Cepheus OB 3. Jasný lem ionizovaného mezihvězdného plynu dostává energii ze záření žhavých hvězd, kterým dominuje jasná hvězda nad středem obrázku. Zářením poháněné ionizační fronty nejspíše spouštějí smršťování jader a vznik nových hvězd. Kosmická jeskyně měří přes 10 světelných let, což je pro hvězdnou porodnici odpovídající velikost.

Štítky: Molekulární mračno, Oblast H-II, Sh2-155, Cave nebula, Caldwell 9


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »